Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zeman přijal Cichanouskou, mluvili o běloruském domu nebo vízech

Svjatlana Cichanouská
Svjatlana Cichanouská
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Prezident Miloš Zeman přijal vůdkyni běloruské opozice Svjatlanu Cichanouskou. Na twitteru a webu Pražského hradu to uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman podle něj podpořil uvolnění vízových restrikcí pro běloruské studenty a zkritizoval odsouzení politických vězňů v Bělorusku. Podpořil také vytvoření běloruského domu v Praze.

"Pan prezident potvrdil, že ČR stojí za nezávislým Běloruskem, a to nikoli pouze slovy, ale i činy," napsal mluvčí. "Podporujeme mimo jiné vytvoření 'Běloruského domu v Praze', prostoru využívaného nejen běloruskou politickou emigrací, ale také představiteli nezávislé občanské společnosti a běloruské komunity žijící v ČR," dodal.

Zeman na konci března požádal premiéra Petra Fialu (ODS), aby se zasadil o vznik kanceláře, která by v Česku pomáhala běloruské opozici. "Idea běloruské styčné kanceláře" podle dřívějšího vyjádření Pražského hradu vzešla z loňského setkání prezidenta s Cichanouskou.

Dnes podle Ovčáčka Zeman vyjádřil pochopení pro problémy, které zažívají běloruští občané v souvislosti s pozastavením vydávání českých víz. "Podpořil uvolnění restrikcí pro běloruské studenty," poznamenal. Vydávání víz Česko pro Bělorusy a Rusy pozastavilo po ruské invazi na Ukrajinu, diktátorský režim běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka ruskou agresi podpořil.

S Cichanouskou dnes Zeman mluvil i o válce na Ukrajině a situaci v Bělorusku. Cichanouská žije v exilu, v roce 2020 kandidovala na prezidentku místo svého manžela blogera Sjarheje Cichanouského. Ten byl loni odsouzen k 18 letům vězení, Západ verdikt odsoudil. Odsouzení politických vězňů dnes kritizoval i Zeman. Cichanouské také podle Ovčáčka popřál "pevnou vůli a odhodlání v prosazování svobodného a skutečně nezávislého Běloruska".

Cichanouská se již v úterý setkala s předsedkyní Sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09) a ministrem zahraničí Janem Lipavským (Piráti). Ve čtvrtek bude mluvit s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS).

"Na Ukrajině už třetí měsíc zuří krvavá válka. Přes to – nebo spíš právě proto – nesmíme zapomínat i na podporu běloruských demokratických sil. Ty ustavičně čelí velice tvrdé represi ze strany kremlofilního diktátora Lukašenka. Svjatlana Cichanouská je obdivuhodná dáma statečně usilující o lepší budoucnost své rodné země, kterou byla nucena opustit. Podle jejích slov tamní režim nepodporuje 85 procent běloruské společnosti," uvedla bezprostředně po schůzce Pekarová Adamová.

Jedním z hlavních témat jednání byla politika Východního partnerství. "Jde o prioritu parlamentního rozměru nadcházejícího předsednictví v Radě EU, kterého se naše země ujme v druhé polovině letošního roku. Myšlenka Východního partnerství vznikla během našeho minulého předsednictví. Je tedy vhodné na ni nyní navázat a s ohledem na aktuální dění ji náležitě rozšířit zejména o systematickou podporu tamní občanské společnosti. Bělorusko není jen diktátor Lukašenko," dodala předsedkyně Sněmovny.

Témata:  Miloš Zeman Svjatlana Cichanouská

Související

Aktuálně se děje

22. února 2025 18:25

Proč Trump baží po ukrajinském nerostném bohatství?

Americký prezident Donald Trump tlačí na Ukrajinu s požadavkem, aby mu přenechala až polovinu svého nerostného bohatství. Ukrajinský lídr Volodymyr Zelenskyj však takovou dohodu pochopitelně rezolutně odmítl, čímž si proti sobě Bílý dům poštval. A to natolik, že Zelenského obvinil z nelegitimního vládnutí a rozpoutání války s Ruskem.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Policie ČR, ilustrační foto

Útok v Hradci: Česko truchlí za oběti vraždy

Královéhradeckem se šíří smutek, hněv i strach. Tragédie, která se ve čtvrtek ráno odehrála v místním obchodě, zasáhla nejen blízké obětí, ale i širokou veřejnost. Dvě prodavačky, 19letá dívka a 38letá žena, se staly oběťmi brutálního útoku 16letého mladíka, který si je podle všeho vybral zcela náhodně.