reklama

"Zatím se cítím zdravotně poměrně dobře a přiměřeně svému věku," uvedl prezident. Strach z případné nákazy Zeman necítí, ačkoli patří s ohledem na věk do ohrožené skupiny. "V 75 letech musí každý člověk počítat s tím, že na obzoru už je hezká rakev," řekl. "Ale nestěžuji si. Jsem rád, že ještě jakžtakž chodím," dodal ke svým potížím nohou.

Zeman v závěru rozhovoru občanům popřál, aby "hodili starosti za hlavu a zbytečně se nestresovali". "Mějte se rádi, buďte na sebe vlídní a laskaví a vycházejte si vzájemně vstříc a pomáhejte jeden druhému. Hezký den a hezký měsíc," dodal Zeman.

Prezident uvedl, že žádný test na koronavirus nepodstoupil, žádnými příznaky netrpí. Je mu pravidelně měřena teplota, její hodnota je 36,9 stupně Celsia, prozradil Zeman. Otestováni byli v sobotu ráno na Hradě i všichni členové prezidentova expertního týmu, kteří se poté se Zemanem sešli v na zámku v Lánech.

Zeman také uvedl, že svému ekonomickému poradci Martinu Nejedlému "velmi drsně" vynadal za to, že po návratu z Číny nedodržel podmínky karantény. "Myslím si, že Martin tuto chybu nikdy v životě opakovat nebude," řekl.

Prezident odmítl, že by byl v Lánech v izolaci. S manželkou a dcerou je v pravidelném kontaktu, i když jsou s manželčinou matkou v Lumbeho vile na Hradě. Zeman to zdůvodnil tím, že jeho manželka má "společenské povinnosti, o které ji Hrad požádá". Podrobnosti neznal, jmenoval ale obecně výstavy a kulturní akce. Ty jsou ovšem nyní kvůli epidemickým opatřením zrušeny. V pořádku je podle prezidenta i jeho syn, který je lékařem v ostravské fakultní nemocnici.

Zeman potvrdil, že přístup k němu má ze zaměstnanců Hradu jen kancléř Vratislav Mynář. V závěru rozhovoru donesl prezidentovi sklenici vody jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

reklama