Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zeman si pohoršil. Češi mu věří stále méně

Miloš Zeman
Miloš Zeman
Foto: ČTK

Důvěra v ústavní instituce se v listopadu po vzestupu z předminulého měsíce vrátila na úroveň srovnatelnou se zářím. Důvěra klesla u všech sledovaných institucí. Nejvíce lidí věří starostům a obecním zastupitelstvům, kde byl pokles důvěry malý. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky dnes zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Říjnový vzestup důvěry mohl být podle CVVM spojen se specifickou atmosférou spojenou se smrtí a pohřbem Karla Gotta. Důvěra v prezidenta Miloše Zemana klesla oproti říjnu o šest procentních bodů na 50 procent, u vlády o stejný počet bodů na 44 procent, stejnou hodnotu jako v září. Zemanovi předminulý měsíc vyslovilo důvěru 49 procent dotázaných.

U Poslanecké sněmovny klesla důvěra o šest procentních bodů na 34 procent, Senátu o čtyři procentní body na 36 procent. Pokles zaznamenalo CVVM také u důvěry v krajská zastupitelstva (o šest procentních bodů) a hejtmanů (o čtyři procentní body) shodně na 45 procent.

"Hodnoty podílů důvěry a nedůvěry jsou většinou srovnatelné s těmi, které ukázalo šetření v září 2019, výjimku v tomto ohledu tvoří Senát, který je navzdory dílčímu zhoršení hodnocen lépe než v září 2019 a který srovnatelně dobrý výsledek zaznamenal naposledy v únoru a v březnu 2019," uvedlo CVVM.

S politickou situací bylo v říjnu spokojeno 22 procent občanů, tedy stejně jako v září. Nespokojenost vyjadřovalo 40 procent. V průzkumu mezi 2. a 15. listopadem odpovídalo 1015 lidí ve věku od 15 let.

Témata:  Miloš Zeman Češi průzkumy

Aktuálně se děje

17. května 2024 19:50

Třináct zemí vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh

Třináct zemí, včetně sedmi členů Evropské unie, vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy a umožnil dovoz humanitární pomoci na toto palestinské území přes všechny dostupné přechody. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Petr Fiala ve volebním štábu Petra Pavla

Odbory odvolaly protest. Fiala je zve k jednacímu stolu

Premiér Petr Fiala (ODS) ocenil reakci odborů, které ve ve světle událostí na Slovensku zrušily plánovaný protivládní protest. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) to oznámila ve čtvrtek, protestní akce měla proběhnout v úterý 21. května. Důvody pro svolání demonstrace však podle zástupců zaměstnanců trvají.