"Mám čtyři kandidáty, ale víceméně ano, mám jasno. Nesmím ani naznačovat, dokud neudělám jakousi závěrečnou tečku pohovorů s tím kandidátem, kterého si vyberu," uvedl Zeman.

Podle Deníku N jsou v nejužším výběru nynější viceguvernéři ČNB Tomáš Nidetzký a Marek Mora, kteří tento týden se Zemanem jednali. Server uvedl, že Rusnok je jako své možné nástupce prezidentovi navrhl. Důvodem je snaha o zachování kontinuity současné bankovní rady.

Dalším kandidátem je podle dřívějších informací serveru Seznam Zprávy člen bankovní rady Aleš Michl, který však údajně nemá Rusnokovu podporu. Počátkem roku uvedla Česká televize, že podle jejích informací je Zemanovým kandidátem šéf Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

ČNB je vedle utváření měnové politiky zodpovědná za dozor nad celým finančním trhem, včetně bank, pojišťoven a kapitálového trhu. Sedmičlenná bankovní rada ČNB určuje měnovou politiku země a rozhoduje o zásadních měnově-politických opatřeních.

Členové rady mají šestiletý mandát a nesmějí zastávat funkci více než dvakrát. Guvernéra, viceguvernéry a ostatní členy bankovní rady jmenuje a odvolává prezident republiky.