reklama

Zeman přivítá polského prezidenta na Hradě v 11:00, uvedla prezidentská kancelář v pozvánce pro média. Zhruba o hodinu a půl později mají státníci v programu čtvrthodinové vystoupení pro média. Vedle bilaterálních vztahů budou pravděpodobně Zeman s Dudou hovořit o situaci na Ukrajině a dalších otázkách zahraniční politiky.

Před odpoledním zasedáním kabinetu přijme Dudu premiér Fiala, informoval v tiskové zprávě úřad vlády. V Kramářově vile budou hovořit o válce na Ukrajině a jejích dopadech na Evropskou unii. Mluvit mají také o perspektivách rozvoje česko-polských vztahů, uvedla Strakova akademie.

Duda navštívil Zemana na Hradě předloni v prosinci. V prvním roce epidemie covidu-19 v Česku šlo o jednu z mála návštěv zahraničních představitelů v Praze. Jednání se týkalo především evropských záležitostí, ale také tehdejší pandemické situace a bilaterálních vztahů.

Fiala bude v pátek ve Varšavě mluvit o tématech spjatých s konfliktem na Ukrajině, uprchlické vlně či o přechodu Evropy na nový energetický model. Spolu s Morawieckým se Fiala v polovině března vypravil do obléhaného Kyjeva, počátkem února v Praze spolu uzavřeli smlouvu o podmínkách pokračování těžby v dole Turów poblíž českých hranic.