Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zemřel Luboš Dobrovský. Havlův bývalý kancléř prohrál boj s dlouhou nemocí

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Ve věku 87 let dnes odpoledne v Praze zemřel po dlouhé nemoci někdejší novinář, disident, exministr obrany, mluvčí Občanského fóra, kancléř prezidenta Václava Havla a velvyslanec v Rusku Luboš Dobrovský.

ČTK o jeho úmrtí informoval ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský. Termínu pohřbu podle něho oznámí rodina.

Zemřel Luboš Dobrovský (1932–2020), novinář, disident a politik, překladatel z ruštiny a polštiny, v letech 1990–1992 československý ministr obrany, později kancléř prezidenta Václava Havla. pic.twitter.com/wfkQDLDrQU

— KnihovnaVáclavaHavla (@KnihovnaVH) January 30, 2020

Dobrovský, který se narodil 3. února 1932 v Kolíně, v roce 2002 obdržel z rukou prezidenta Havla Řád Tomáše Garrigua Masaryka, byl i nositelem řady dalších ocenění. V jeho životě se odrazily dějiny druhé poloviny 20. století.

Jeho otec zahynul v koncentračním táboře a on sám koncem 50. let nastoupil do rozhlasu, kde do začátku normalizace působil jako komentátor a zahraniční zpravodaj. Po vyhození v roce 1969 pracoval jako skladník, čistič oken a topič. Signatář Charty 77 také redigoval samizdatové publikace. V roce 1989 se stal mluvčím Občanského fóra, později nastoupil na ministerstvo zahraničí, od října 1990 do července 1992 byl ministrem obrany rozpadajícího se Československa.

V dalších dvou letech vedl Kanceláře prezidenta republiky, opět působil na ministerstvu zahraničí a v letech 1996-2000 byl velvyslancem v Rusku.

Témata:  úmrtí Václav Havel Luboš Dobrovský vlajky

Související

Aktuálně se děje

13. května 2025 18:48

Pohřeb Jiřího Bartošky: Bude i pro fanoušky?

Poslední rozloučení s významným hercem a dlouholetým prezidentem Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary Jiřím Bartoškou se uskuteční v úterý 20. května 2025 v Dvořákově síni pražského Rudolfina. Možnost vzdát hold této výrazné osobnosti české kultury dostane nejen rodina, přátelé a kolegové, ale i široká veřejnost.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy