Václav Havel

Václav Havel

Domov

Československo 17. listopadu obrátilo kurz k demokracii. Václav Havel však neměl cestu na Hrad lehkou

Události sametové revoluce, které si mimo jiné připomínáme svátkem slaveným 17. listopadu, ukončila prezidentská volba, z níž vyšel vítězně disident Václav Havel a v krátkých kalhotech pozdravil československý lid. Jeho volba však původně nebyla tak samozřejmá, jak by se mohlo zdát z pohledu na komunistické poslance poslušně zvedající ruce. Paradoxní není na celé události jen to, že se jednalo o čerstvě propuštěného politického vězně a jednoho z úhlavních nepřátel komunistického režimu.

Ilustrační foto

Lidé si dnes připomněli desáté výročí úmrtí Václava Havla

Domov

Lidé si dnes na mnoha veřejných akcích po celé zemi připomněli desáté výročí úmrtí dramatika, vůdčí postavy sametové revoluce a prvního českého prezidenta Václava Havla. V centru Prahy v kavárně Slavia, kterou měl Havel v oblibě, uctila dopoledne jeho památku řada politiků a dalších osobností. Po setkání v kavárně následovalo položení květin na pamětním místě na piazzetě Národního divadla nesoucí prezidentovo jméno.

Lidé si připomínají Václava Havla

Řada politiků a dalších osobností dnes dopoledne v centru Prahy připomněla Václava Havla

Domov

Řada politiků a dalších osobností dnes dopoledne v centru Prahy u příležitosti deseti let od úmrtí Václava Havla uctila památku a připomněla osobnost prvního českého prezidenta. Po setkání v kavárně Slavia, kterou měl Havel v oblibě, následovalo položení květin na pamětním místě na piazzetě Národního divadla nesoucí prezidentovo jméno. Setkání se zúčastnil předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS), předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a řada dalších osobností.

Václav Havel

Svět

Sudetoněmecký týdeník připomněl narození Václava Havla titulkem v češtině

Titulkem v češtině uctilo aktuální vydání sudetoněmeckého týdeníku Sudetendeutsche Zeitung nadcházející 85. výročí narození někdejšího disidenta a pozdějšího československého a prvního českého prezidenta Václava Havla. Nejvyšší představitel sudetských Němců Bernd Posselt, který článek o Havlovi napsal, označil bývalého českého prezidenta, který se narodil 5. října 1936, za přesvědčeného zastánce evropské jednoty.

Ursula von der Leyenová

Předsedkyně EK v projevu o stavu Unie citovala Václava Havla

Svět

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová dnes ve svém projevu o stavu EU v Evropském parlamentu připomněla bývalého českého prezidenta Václava Havla, když prohlásila, že lidé bojující za svobodu, kteří před více než 30 lety strhli železnou oponu, usilovali o stejné hodnoty jako ti, kdo po druhé světové válce položili základy sjednocování Evropy.

Barack Obama, exprezident USA

Obama: Sametová revoluce mě fascinovala, Havel byl pro mě vzorem

Svět

Někdejší americký prezident Barack Obama byl za svých studentských let ohromen a inspirován protesty během takzvané sametové revoluce v Československu, jež pro něj byly hnutím, v nějž věřil a chtěl být jeho součástí. Obama to uvádí v prvním svazku svých pamětí, který se dnes dostal do prodeje.

Václav Havel

Domov

Volby 1990: Lidé dali Havlovi obrovskou moc, spory jsou dodnes zahaleny tajemstvím

Atmosféra, která provázela první polistopadové volby, byla výjimečná, některé věci si lze nyní představit jen stěží. Něco z ní však v Česku dodnes zůstalo - rozporuplné vnímání volební kampaně i velká očekávání spojená s nástupem nováčků. V rozhovoru s ČTK to řekla politoložka a historička Adéla Gjuričová z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR. Parlamentní volby se v roce 1990 konaly 8. až 9. června.

Václav Havel

Václav Havel se před 30 lety postaral o rozruch. Jeho amnestie má odpůrce dodnes

Domov

Jedním z prvních kroků, které učinil Václav Havel po svém zvolení československým prezidentem 29. prosince 1989, bylo vyhlášení rozsáhlé amnestie na Nový rok 1990. Požadavek na prominutí trestů se přitom ve věznicích po celém Československu objevovaly již během prosince, někde se jí vězni dožadovali odmítáním jídla či drobnými nepokoji. Již v den zvolení Havel oznámil, že se amnestie opravdu chystá, přesný rozsah vyhlásil o tři dny později.

Václav Havel

Češi vzpomínají. Je tomu osm let, co zemřel exprezident Václav Havel

Domov

Lidé u chalupy prezidenta Václava Havla na Hrádečku u Trutnova dnes uctili jeho památku. U domu, v němž před osmi lety někdejší československý a český prezident zemřel, bylo podle reportéra ČTK na dřevěném plotu zavěšeno několik srdcí různých podob a velikostí. Srdce totiž prezident Havel připojoval k podpisu. Na zemi u chalupy lidé zapalovali svíčky.

Karel Gott, 60. léta

Domov

Nejvýznamnější českou osobností je Karel IV., Gott obsadil čtvrté místo

Nejvýznamnější českou osobností byl podle pětiny lidí král Karel IV., na dalších místech se s nepatrným odstupem umístili první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk, někdejší prezident Václav Havel a nedávno zesnulý zpěvák Karel Gott. Vyplývá to z říjnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Za vrcholné období českých dějin do poloviny 20. století považuje veřejnost dobu Karla IV., v novodobé historii pak sametovou revoluci.

Václav Havel

Havel drtivě poráží Zemana. Češi rozhodli o nejlepším prezidentovi

Domov

Nejlepším prezidentem po roce 1989 byl podle mínění lidí Václav Havel. Jako nejlepšího ho v průzkumu STEM označilo 55 procent lidí. Jako druhý byl nejčastěji uváděn Václav Klaus, třetí příčku obsadil současný prezident Miloš Zeman. Havel byl jako nejlepší prezident hodnocen každým čtvrtým Zemanovým voličem.

Havel, Václav

Tohle HAVEL před smrtí přiznal. Dosud o tom nikdo nevěděl

Domov

Česko má za sebou oslavy 30 let od revoluce, a při této příležitosti si připomnělo nejen demonstrace 17. listopadu, ale i osobu Václava Havla, který je s událostmi kolem sametové revoluce neodmyslitelně spjatý. Nyní se ukázalo, co považoval za svou největší chybu.

Havel, Václav

Václav Havel: Proč byl pro 17. listopad tak důležitý?

Domov

Události sametové revoluce, které si mimo jiné připomínáme svátkem slaveným 17. listopadu, ukončila prezidentská volba, z níž vyšel vítězně disident Václav Havel a v krátkých kalhotech pozdravil československý lid. Jeho volba však původně nebyla tak samozřejmá, jak by se mohlo zdát z pohledu na komunistické poslance poslušně zvedající ruce. Paradoxní není na celé události jen to, že se jednalo o čerstvě propuštěného politického vězně a jednoho z úhlavních nepřátel komunistického režimu.

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Domov

Premiéři V4 slaví 17. listopad. Směrodatným bodem byl Havel, míní Orbán

Slovenský premiér Peter Pellegrini ve svém dnešním projevu v Národním muzeu při příležitosti 30. výročí pádu komunismu připomněl Václava Havla a Alexandra Dubčeka jako klíčové osobnosti přerodu z komunistického do demokratického režimu. Československo podle něj je inspirativním příkladem něžného převzetí moci.

Andrej Babiš (ANO)

Babišovo překvapení. Takový projev na 17. listopadu zřejmě čekal málokdo

Domov

Odvaha Václava Havla za komunismu a při sametové revoluci byla obdivuhodná, řekl ve svém dnešním projevu v Národním muzeu premiér Andrej Babiš (ANO). Uvedl také, že není pyšný na to, že byl členem komunistické strany. Předseda vlády poděkoval zakladatelům Občanského fóra a dalších iniciativ, lidem, kteří pracovali v disentu a exilu, ale i těm, kdo Českou republiku přivedli do Severoatlantické aliance či Evropské unie.

Demonstrace 17. listopadu 1989, Staroměstké náměstí

Pád komunistů v ČSSR: Revolučním zlomem nebyl 17. listopad 1989, říká historik

Domov

Pokojné demonstrace v Praze i v dalších městech republiky hrály v listopadu 1989 důležitou roli, lidé dali na ulicích a náměstích jasně najevo, že touží po politických změnách. Nejmasovější protesty se od pondělí 20. listopadu konaly v Praze, nejprve na Václavském náměstí a o víkendu pak na Letenské pláni, kam podle dobových odhadů dorazilo na 800.000, respektive 500.000 lidí. Tyto demonstrace také v přímém přenosu vysílaly televize a rozhlas.

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:16

Severní Korea se bouří a vyhrožuje Západu

Severní Korea znovu varovala, že v reakci na vojenské cvičení mezi Jižní Koreou, Spojenými státy a Japonskem intenzivněji využije své právo na sebeobranu. Tato ostrá prohlášení přišla poté, co tyto tři země ve středu na Korejském poloostrově provedly společné vzdušné manévry zahrnující americké bombardéry B-1B.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy