Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Devět let od úmrtí Václava Havla. Památku připomíná srdce ze svíček, pieta je zčásti online

Václav Havel, 1. prezident ČR
Václav Havel, 1. prezident ČR
Foto: Korzo

Srdce ze svíček dnes na Jungmannově náměstí v Praze připomíná památku bývalého prezidenta Václava Havla. Přesně před devíti lety politik, dramatik a někdejší disident zemřel ve věku 75 let na své chalupě na Hrádečku nedaleko Trutnova. Letošní pieta je kvůli epidemii v komorním duchu a částečně on-line.

Krátce před polednem na náměstí postávalo několik lidí, svíčky zapalovali u samotného srdce i opodál. Jakub Bouček z pořadatelského spolku Politika a Svědomí ČTK řekl, že dosud přišly nižší desítky lidí. Ani letos nechybí tradiční čtení Havlových textů, tentokrát je však ze stanu na náměstí streamováno přes facebookovou stránku spolku.

Bouček také uvedl, že odpoledne na místo piety zřejmě dorazí několik hostů. Podle jeho slov by mohla přijít například socioložka Jiřina Šiklová či někdejší Havlův mluvčí Ladislav Špaček. Organizátor také doplnil, že v 18:00 začne mše v chrámu Panny Marie Sněžné.

Dnes odpoledne památku bývalého prezidenta uctí také předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) s dalšími zástupci horní komory u hrobky Havlových na Vinohradském hřbitově. V 18:00 pak z prostranství před Novou scénou Národního divadla vyjde vzpomínkový průvod Srdce na Hrad. Jeho účastníci půjdou přes Újezd a Malostranské náměstí na Hradčanské náměstí.

Témata:  Václav Havel Česká republika Praha

Aktuálně se děje

20. června 2024 17:49

Armádní stíhačka v Polsku poškodila několik domů na severu země

Polský stíhací letoun MiG-29 ve čtvrtek během cvičení na severu země poškodil střechy několika domů. Informovala o tom polská armáda. Budovy podle nich zasáhla rázová vlna poté, co stíhačka překročila rychlost zvuku. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy