Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tohle HAVEL před smrtí přiznal. Dosud o tom nikdo nevěděl

Havel, Václav
Havel, Václav
Foto: Reprofoto ČT

Česko má za sebou oslavy 30 let od revoluce, a při této příležitosti si připomnělo nejen demonstrace 17. listopadu, ale i osobu Václava Havla, který je s událostmi kolem sametové revoluce neodmyslitelně spjatý. Nyní se ukázalo, co považoval za svou největší chybu.

"Václava Havla jsem se vždycky na závěr interview ptala, jestli je něco, čeho lituje. On vždycky říkal: To přece na sebe nebudu říkat, to je na vás novinářích, abyste to zjistili," přiznala v Českém rozhlasu novinářka Lída Rakušanová.

Jak ale dodala, nakonec jí to Havel po nějaké době prozradil. "Jednou, když už byl hodně nemocný, tak jsem říkala, že už by mi to mohl říct. A on mi řekl: Když to chceš vědět. Co považuju za největší chybu, je, že jsem z Občanského fóra nevyhodil Václava Klause," přiznala. 

Komentátor Petr Honzejk dodal, že Václav Klaus byl podle něj protiváhou Václava Havla. "Střetávali se a toto střetávání pragmatismu a morálních hodnot funguje dodnes," uvedl.

"Dědictví nepolitické politiky je dědictvím Václava Havla – a jestli dnes někdo akcentuje nepolitickou politiku, tak je to Andrej Babiš. Je to politika odbornosti, ne souboj idejí," dodala ironicky Apolena Rychlíková.

Témata:  Václav Havel Václav Klaus

Aktuálně se děje

21. května 2024 16:12

Boje v Charkovské oblasti vysídlily přes 14 tisíc lidí

V Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny, kde Rusové nedávno spustili novou pozemní ofenzívu, bylo v posledních dnech vysídleno více než 14.000 lidí, oznámila v úterý Světová zdravotnická organizace (WHO). Uvedla to agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy