reklama

"Svobodě, která se rodila v listopadových dnech, předcházely roky zápasu o lidskou důstojnost, nemilosrdně potlačovanou totalitním režimem. Václav Havel se podílel na všech třech liniích posledních pěti desetiletí: jako disident a politický vězeň, jako výrazná a nezapomenutelná tvář Listopadu i jako první polistopadový prezident, který bývalým sovětským satelitům pomáhal začlenit se do západního demokratického světa," uvedla Čaputová.

Bez ideálů v politice podle prezidentky zůstanou jen dílčí zájmy, které mají krátkodobou trvanlivost. "Havel byl přesvědčený, že bez 'všestranné kultivace mravního řádu (...) nemáme šanci na klid, stabilitu, spokojenost a prosperitu'," poznamenala slovenská hlava státu. I proto podle ní nemá jeho odkaz pouze podobu pomníku, ke kterému se při výročích kladou věnce. "Naopak, nutí nás v každé chvíli si klást otázku, v jaké míře tento ideál demokracie naplňujeme," napsala.

Václav Havel zemřel 18. prosince 2011 ve věku 75 let na své chalupě na Hrádečku na Trutnovsku. V Polsku už v pátek odhalili pamětní desku, která českého prezidenta připomíná. Nachází se v centru Varšavy, v parčíku Václava Havla u českého velvyslanectví.

V Česku si dnes jeho památku připomněla řada českých politiků a dalších osobností, kteří po setkání v Havlově oblíbené pražské kavárně Slavia položili květiny na pamětním místě na piazzetě Národního divadla nesoucí prezidentovo jméno. K desátému výročí jeho smrti se v Česku koná řada akcí.