Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Češi vzpomínají. Je tomu osm let, co zemřel exprezident Václav Havel

Václav Havel
Václav Havel
Foto: Reprofoto ČT

Lidé u chalupy prezidenta Václava Havla na Hrádečku u Trutnova dnes uctili jeho památku. U domu, v němž před osmi lety někdejší československý a český prezident zemřel, bylo podle reportéra ČTK na dřevěném plotu zavěšeno několik srdcí různých podob a velikostí. Srdce totiž prezident Havel připojoval k podpisu. Na zemi u chalupy lidé zapalovali svíčky.

Lidé přicházeli pěšky a někteří také přijeli auty. U domu pak zapálili svíčku, postáli a zavzpomínali. "Jezdíme sem pravidelně, protože ho uznáváme. Myslíme si, že taková osobnost tady hodně dlouho, nebo možná vůbec nebude. Je potřeba si ho připomínat, aby nikdo nezapomněl, jaký byl minulý režim, a co je svoboda," řekl Vlastimil Hátl, který přijel na Hrádeček s rodinou.

Silnice k Hrádečku, plná serpentin, se v zimě neudržuje. Letos se ale ti, kteří se dopoledne vydali na cestu k chalupě autem, nemuseli na rozdíl od minulých let potýkat se sněhem. Na Hrádečku bylo dnes dopoledne okolo tří stupňů nad nulou.

Václav Havel, +18.12.2011. Děkujeme, byl jste nám dobrým presidentem a člověkem. Byl jste muž slova a Vaše nadčasové vize k nám stále promlouvají. #EUjsmeMy pic.twitter.com/wq3oAPWMlL

— Věra Jourová (@VeraJourova) December 18, 2019

Dramatik a spisovatel Václav Havel zemřel na chalupě na Hrádečku 18. prosince 2011 ve věku 75 let. Hrádeček nazýval svým existenciálním domovem. Chalupu koupil v druhé polovině 60. let, později tam vznikala Charta 77 či petice Několik vět. Havel na Hrádeček často jezdil i jako prezident, například v roce 1999 na Hrádeček dorazil generální tajemník OSN Kofi Annan.

Ve dnech 19. a 20. prosince 2011 byla rakev s Havlovými ostatky vystavena v prostorách kostela sv. Anny, sídle jím založeného kulturního centra Pražská křižovatka, kde se mu poklonily tisíce lidí. Poté byly převezeny v pohřebním průvodu přes Karlův most do Toskánského paláce a odtud na lafetě děla do Vladislavského sálu Pražského hradu, kam se také přišly poklonit tisíce lidí.

Jejich květiny a věnce byly na přelomu roku převezeny na lodích do Děčína, kde byly vypuštěny do Labe směrem k Severnímu moři. Státní pohřeb za účasti zahraničních hostí se konal 23. prosince 2011 v katedrále sv. Víta na Pražském hradě. Česká vláda v reakci na úmrtí vyhlásila od 21. prosince třídenní státní smutek. Václav Havel je pochován spolu se svou první ženou Olgou v rodinné hrobce na Vinohradském hřbitově v Praze.

Témata:  Václav Havel Královéhradecký kraj prezident ČR

Aktuálně se děje

18. července 2024 13:01

Žijeme v době hluboké úzkosti. Mladí nemají na bydlení, varuje von der Leyenová

Ve svém hodinovém projevu před europoslanci zdůraznila dosavadní předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, že současná doba je poznamenána hlubokou úzkostí. Upozornil na to server Politico

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy