reklama

Žena podle policie ve spolupráci s rodiči předstírala, že je retardovaná. Rodina tak neoprávněně dostala příspěvek na péči o závislou osobu.

"Následovaly téměř tři roky vytváření situací, které měly úředníky přesvědčit o potřebě neustálé péče o mladou ženu a neschopnosti jejího samostatného fungování v běžném životě. Žena s úředníky nekomunikovala, ale například vydávala skřeky, pohybovala se po čtyřech, předváděla, že je dezorientovaná," uvedla mluvčí.

Kriminalistům se ale podle mluvčí podařilo zjistit, že žena vydávající se za postiženou ještě jako mladistvá řídila bez oprávnění vozidlo. Vyřídila si dokonce i živnostenské oprávnění a měla podle policie na svědomí také trestnou činnost.

"V době své 'nemoci' se rovněž dopouštěla rozsáhlé trestné činnosti. Jednalo se o krádeže věcí odložených ve vozících nakupujících nebo okrádání cestujících ostravskou hromadnou dopravou. Žena si vyhlédla vhodnou osobu a z tašky či batohu obratně odcizila mobil či peněženku. Vycestovala také na delší dobu mimo republiku," uvedla Štětínská.

Ze znaleckého posudek i svědectví se podle policie ukázalo, že žena netrpí žádnou psychickou poruchou a je schopna běžného života. Policejní komisař ženu i její rodiče obvinil z podvodu. Hrozí jim až pětileté vězení.

Na podobný případ kriminalisté upozorňovali i v prosinci. Třiačtyřicetiletá žena z Třince na Frýdecko-Místecku podle policie několik let padělala lékařské zprávy, aby dostala sociální příspěvky na svou dceru a matku. Žena sama byla nezaměstnaná. Způsobila škodu za milion korun.

reklama