Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zlepšení situace ohledně covidu v ČR očekává 53 procent Čechů

Češi bojují proti koronaviru rouškami a respirátory
Češi bojují proti koronaviru rouškami a respirátory
Foto: Mikuláš Křepelka / INCORP images

Zatímco v září byli Češi ohledně vývoje situace kolem koronaviru v ČR nejpesimističtější, v listopadu byl jejich výhled do budoucnosti nejvíce optimistický. Zlepšení situace v souvislosti se šířením koronaviru očekávalo v listopadu 53 procent lidí a z 11 procent v září stoupl jejich podíl o 42 procentních bodů. Asi čtvrtina respondentů očekávala stagnaci aktuálního stavu a necelá pětina měla obavy z dalšího zhoršení. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

V případě dalšího vývoje situace kolem koronaviru v Evropě a ve světě byla česká veřejnost ve svých odhadech už méně optimistická. V případě Evropy ale stále ještě převažoval podíl těch, kteří očekávají zlepšování situace, nad podílem těch, jež se obávají dalšího zhoršení. Při hodnocení vývoje situace ve světě byly oba tábory téměř vyrovnané. Konkrétně zlepšení situace v Evropě očekává 37 procent veřejnosti a ve světě 30 procent. Proti září jejich podíl stoupl o 26, res. 20 procentních bodů.

"Aktuální hodnocení dalšího vývoje má tak nejblíže k situaci v červnu 2020," uvedli autoři průzkumu.

O vývoj situace v souvislosti s šířením koronaviru se v první polovině listopadu zajímaly více než tři čtvrtiny Čechů. Jejich podíl se od první poloviny června výrazně nezměnil.

Autory průzkumu také mimo jiné zajímalo, zda a případně kolikrát byli respondenti na onemocnění covid-19 testováni. Podíl těch, kteří testováni nebyli, tvoří přibližně tři čtvrtiny populace. Jedno testování na přítomnost koronaviru uvedlo 17 procent dotázaných a zbývajících devět bylo testováno více než jednou.

Přibližně jedna sedmina respondentů dále uvedla, že se ocitla v povinné karanténě nařízené lékařem či hygienou, případně byla v povinné karanténě kvůli cestě do zahraničí. Srovnatelný podíl dotázaných, zhruba 15 procent, pak přistoupil k dobrovolné izolaci kvůli styku s nakaženým člověkem.

Kvůli šíření koronaviru lidé nejčastěji nosí roušky, což uvedlo 91 procent respondentů. Velmi rozšířená pak v polovině listopadu byla mezi lidmi také zvýšená hygiena, například mytí rukou a dezinfekce domácnosti, kterou dodržovalo téměř devět desetin české veřejnosti. Přibližně tři čtvrtiny Čechů omezovaly setkávání s jinými lidmi a stejný podíl omezil cestování hromadnou dopravou. Dále necelé tři čtvrtiny lidí posilovaly svou imunitu a více než dvě třetiny výrazně omezily nákupy v obchodech, které mohly mít otevřeno.

Průzkum se uskutečnil od 30. října do 19. listopadu, zúčastnila se ho zhruba tisícovka obyvatel České republiky starších 18 let.

Témata:  koronavirus (coronavirus) COVID-19 Češi průzkumy

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Vláda ČR

Sport dostane stovky milionů na obnovu po povodních, rozhodla vláda

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.