"Šíření viru se prakticky vymklo jakékoli kontrole, chytrá karanténa se rozpadla, nikdy nezačala fungovat a nikdo z nás neví, jak se bude situace vyvíjet za měsíc, jak to bude vypadat," uvedl Fiala.

Obdobně se vyjádřil předseda poslanců SPD Radim Fiala, podle kterého vláda "prošustrovala" čas se na současnou situaci kolem koronaviru připravit. "Nemáme v ruce nic," soudí. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová žádala, aby se k nárůstu počtu nakažených vyjádřil před poslanci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Vojtěch je ale ještě v karanténě, jak upozornila komunistická poslankyně Hana Aulická Jírovcová.

Místopředseda pirátských poslanců Lukáš Černohorský řekl, že první vlna epidemie koronaviru nepřinesla ponaučení pro budoucnost. "Bylo krátkozraké mluvit o ČR jako premiantovi v boji proti covidu-19. Pan premiér vydává stanoviska o slábnutí viru, která jsou v rozporu s odbornými stanovisky," podotkl.

Šéf KDU-ČSL Marian Jurečka uvedl, že strana bude chtít v úterý po zahájení řádné schůze debatovat o opatřeních proti šíření koronaviru. Pokud Sněmovna návrh nechválí, lidovci podnítí spolu s dalšími opozičními stranami svolání mimořádné schůze, řekl.

Opozice chtěla na dnešní schůzi projednat prodloužení úlev v sociálních odvodech pro menší firmy a drobné podnikatele až do konce roku, příspěvky státu krajům ve výši 500 korun na obyvatele, zavedení paušální daně pro některé živnostníky nebo upravit nárok na ošetřovné. Vládní koalice opoziční návrhy odmítla. "Myslím, že to dělají z principu, je to Pavlovův reflex," poznamenal předseda ODS Fiala.

Výpady vůči vládě a tradičně zejména ČSSD nešetřil předseda SPD Tomio Okamura. Podle něj se kabinet řídí heslem: "Zkomplikujeme cokoli, co lze dělat jednodušeji". Kritizoval výši platů státních manažerů, zejména České pošty, a doporučil kabinetu získat peníze od Německa jako válečné reparace.

Okamurův projev byl podle vicepremiéra a předsedy ČSSD Jana Hamáčka nejlepším argumentem proti schůzi požadované opozicí. "To je klasický případ toho, jak se dá zmatlat úplně všechno, hrušky s jablky, ze všeho obvinit vládu a pak odejít středem," řekl Hamáček. Pochválil lídra SPD pouze za to, že si projev tentokrát pravděpodobně napsal sám a neokopíroval jej.

Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek chce, aby Sněmovna vyzvala vládu ke spuštění třetího období pro výplatu kompenzačního bonusu. V něm by vláda měla zajistit výplatu peněz pro osoby samostatně výdělečně činné v kultuře, hlavně pro hudebníky.