Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Změna času se blíží. Čeká nás opravdu prodloužený víkend

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Volno je u konce, dnes ráno lidé zase nastoupili do práce. Mnozí už ale nepochybně vyhlížejí příští víkend, který bude prodloužený hned ze dvou důvodů. Jedním bude příznivější ze změn času a druhým pondělní státní svátek. 

Čas se mění dvakrát do roka, přičemž říjnová změna je ta příznivější, protože prodlužuje poslední říjnovou neděli o hodinu. Letní čas totiž končí v 02:59:59, přičemž ručičky se v tu chvíli vrátí na 02:00:00. 

Nadcházející víkend by tak sám o sobě byl o hodinu delší, jenže letos na něj ještě přímo navazuje státní svátek Den vzniku samostatného československého státu, který připadá na 28. října. Volno se nám tak protáhne ještě o dalších 24 hodin. 

Historie změny času u nás je zásadně spojena s oběma světovými válkami. Poprvé byl, tehdy ještě v Rakousku-Uhersku, letní čas zaveden v roce 1916 a uplatňoval se až do závěrečného válečného roku 1918.

Poté se vrátil až za druhé světové války, kdy v protektorátu platil nepřetržitě více než dva a půl roku od dubna 1940. Následně se střídal se standardním pásmovým časem až do roku 1949.

Definitivně se u nás letní čas uchytil v roce 1979, kdy se ustálila i noc ze soboty na neděli během posledního březnového víkendu jako okamžik změny. Od roku 1996 je v souladu s celou EU zaveden až do října, v Česku do té doby končil v září. 

Témata:  změna času

Související

Aktuálně se děje

20. října 2024 19:59

EU míří na Muska pokutami. Místo trestů by měla podporovat podnikání, jinak bude dále ekonomicky upadat

Projevem problematičnosti ekonomického modelu EU není to, že má – či brzy mít může – padlé dinosauří automobilky. Ty mají Spojené státy také, stačí zavítat do Detroitu. Problém ekonomického modelu EU je zato v tom, že zároveň negeneruje Tesly, Riviany, Elony Musky nebo automobilky typu čínské BYD.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy