Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Změna v čele Ústavního soudu? Rychetský patrně Zemana nepotěší

JUDr. Pavel Rychetský, právník a předseda Ústavního soudu ČR.
JUDr. Pavel Rychetský, právník a předseda Ústavního soudu ČR.
Foto: Reprofoto ČT

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský (76) neuvažuje o tom, že by v čele soudu skončil předčasně. Řekl to dnešním Hospodářským novinám (HN). Rychetský stojí v čele soudu od srpna 2003. V minulosti naznačoval, že své druhé funkční období pravděpodobně nedokončí.

"O tom, že bych předčasně skončil, neuvažuji. Stal se jakýsi přírodní zázrak a jsem schopen fyzicky i mentálně tu funkci stále zastávat," řekl Pavel Rychetský. Připomněl, že jeho mandát je zhruba o půl roku delší než funkční období prezidenta republiky.

Rychetský se s hlavou státu několikrát dostal do sporu, například když v lednu 2018 před prezidentskými volbami kritizoval některé Zemanovy spolupracovníky, které označil za "kohortu panošů". Prezident Miloš Zeman loni v říjnu uvedl, že Rychetský se plete do politiky a zanedbává práci na Ústavním soudu.

Rychetský stojí v čele Ústavního soudu od srpna 2003. V roce 2013 jej prezident Zeman jmenoval na druhé funkční období, které trvá 10 let.

Rychetský v minulosti několikrát naznačil, že své druhé funkční období pravděpodobně nedokončí. Původně chtěl skončit v roce 2017 před polovinou svého mandátu, ve funkci se ale ještě rozhodl zůstat.

Podle podzimního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) se předseda Ústavního soudu těší největší důvěře veřejnosti ze všech sledovaných ústavních činitelů. Rychetskému věřilo 46 procent lidí, o jeden procentní bod nižší důvěře se těšil prezident Zeman. Třetím nejdůvěryhodnějším ústavním činitelem byl se 42 procenty premiér Andrej Babiš (ANO).

Témata:  Pavel Rychetský Ústavní soud ČR justice Miloš Zeman

Související

Aktuálně se děje

31. ledna 2026 14:48

Výbuch boxu v Hnojníku: Exploze zničila výdejní místo Zásilkovny

V obci Hnojník na Frýdecko-Místecku došlo v noci na sobotu k silné explozi, která vážně poškodila samoobslužné výdejní boxy. Oznámení o poničeném zařízení přijala policie na tísňové lince 158 v nočních hodinách. Prvosledová hlídka po příjezdu na místo potvrdila, že značná část výdejního místa byla zničena výbuchem, jehož přesná příčina zůstává předmětem intenzivního vyšetřování.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Česko na Staroměstském a Václavském náměstí mohutně demonstruje na podporu Pavla

Demonstrace na podporu Pavla ucpala Prahu. Staroměstské i Václavské náměstí zaplnilo asi 90 tisíc lidí

Dnes odpoledne proběhla v Praze rozsáhlá demonstrace, kterou na podporu prezidenta Petra Pavla svolal spolek Milion chvilek pro demokracii. Účastníci zaplnili nejen Staroměstské náměstí, ale také Václavské náměstí, kam se organizátoři rozhodli akci rozšířit právě kvůli mimořádně vysokému zájmu veřejnosti, který předčil původní očekávání. Hned v úvodu organizátoři také upozornili, že ačkoliv Motoristé získali ve volbách jen 6,5 procenta hlasů, chovají se, jako by jim to tu patřilo.