V dopise Hůlka napsal, že Zemana považoval za přítele. Opravdoví přátelé ale podle něj mají k sobě respekt a veřejně se nezesměšní jen kvůli tomu, že mají odlišný názor. Reagoval tak na vyjádření Zemana z minulého týdne. V rozhovoru s Mladou Frontou Dnes prezidenta reagoval na nesouhlas Hůlky s opatřeními proti koronaviru. "Pokud jde o jeho účast na protirouškové demonstraci, doporučuji mu, aby si dal studený a mokrý hadr na hlavu a stáhl se na nějakou dobu do soukromí," řekl Zeman.

Hůlku tím podle dopisu zklamal jako člověk, přítel i jako prezident. Zemanovi vyčetl výroky související právě s opatřeními proti epidemii. Podle Hůlky je mnoho lidí nikoli svou vinou na pokraji osobního nebo firemního bankrotu, bojí se o svou budoucnost a jde jim "v podstatě o život". "A právě v této době, kdy národ, který Tě demokraticky zvolil prezidentem své země, od Tebe očekává pomoc či slova útěchy, si Ty naopak ještě přisadíš. Řekneš lidem, že jsou neschopní, nevzdělaní a zaslouží si zkrachovat, potažmo skončit na ulici," napsal Hůlka.

Zemana se dále ptá, proč se obrátil proti svému národu a "obyčejným normálním pracujícím lidem". Podle Hůlky se k nim chová sprostě, agresivně, nenávistně, egoisticky, egocentricky, narcisticky a bohorovně.

Hůlka uvedl, že mu Zeman ukázal svou pravou tvář a donutil ho vrátit vyznamenání. Vrátit ho přijde na Pražský hrad 28. října. "Nemohu si ponechat toto ocenění, které jsem obdržel z rukou člověka, jakým ses ukázal být," dodal. Zároveň mu vzkázal, aby si "dal studenej mokrej hadr na hlavu a stáhl se do soukromí", což podle něj bude lepší pro samotného Zemana i pro všechny ostatní.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček ČTK napsal, že "když člověk nechá své srdce ovládnout zlobou, je schopen napsat cokoliv". "A většinou toho později velmi, velmi lituje. Vrátit státní vyznamenání je vzkaz celé republice, jejím hodnotám a obětem předků," dodal. Zároveň uvedl, že Hůlka Zemanovi "podsouvá výroky", které prezident nikdy neřekl. "Evidentně vychází z mediálních zkazek. Ukazuje se tak, jak nebezpečná umí být mainstreamová média v krizových situacích, kdy otevřeně lžou nebo šíří dezinformace," doplnil mluvčí.

Hůlka se v minulosti svým přátelským vztahem k Zemanovi netajil. Například na oslavu 70. narozenin mu přinesl křeslo.

Státní vyznamenání v minulosti vrátil například malíř Pavel Brázda, jemuž se nelíbilo působení prezidenta Václava Klause. Stejně se zachoval i režisér Jan Němec, kterému vadilo, koho Zeman oceňuje. Několik lidí pak vyznamenání odmítlo z rukou prezidenta Zemana převzít.