Zpřísnění pravidel poskytování humanitární dávky běžencům z Ukrajiny po ruské vojenské invazi Sněmovna patrně schválí. Bezpečnostní výbor dnes novelu zákon zvaného lex Ukrajina podpořil hlasy koaličních poslanců. Plénum by ji mělo projednat zrychleně ve stavu legislativní nouze odpoledne. Poslanci ANO chtějí přednést některé pozměňovací návrhy.
Předloha předpokládá, že ukrajinští uprchlíci s bezplatným ubytováním, stravou a základními hygienickými prostředky pobírat pětitisícovou humanitární dávku nebudou. Od druhého měsíce bude podpora navíc svázána s trvalým pobýváním v Česku, což má zabránit takzvané dávkové turistice.
Novela upravuje také například zdravotní pojištění běženců a příspěvek pro domácnosti za jejich bezplatné ubytovávání. Zdravotní pojištění by měl stát hradit uprchlíkům vyjma dětí a seniorů nejvýše 180 dnů místo jednoho roku ve snaze motivovat je k zaměstnání. Poslanec ANO Milan Brázdil chce navrhnout, aby se doba zkrátila na tři měsíce. Podle něho by byla dostatečná k tomu, aby si Ukrajinci našli práci.
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) uvedl, že do pracovního procesu se zapojilo 64.000 uprchlíků, což pokládá za "velmi optimistický počet". V Česku je podle něho kolem 300.000 běženců, z nichž polovinu tvoří děti.
Na solidární příspěvek domácnostem za bezplatné ubytovávání ukrajinských běženců budou mít podle novely nárok i ti ubytovatelé, u kterých si uprchlíci platí spotřebu plynu a elektřiny sami. Vláda by mohla výši příspěvku upravit podle toho, zda mají běženci k dispozici celý byt, nebo bydlí doma u ubytovatelů v pokoji.
Novela dále výslovně odmítne dočasnou ochranu občanům Evropské unie. Prodlouží lhůtu na vyřízení žádosti o dočasnou ochranu. Naopak zkrátí dobu, v níž musí uprchlík nahlásit změnu místa pobytu. Nově budou muset žadatelé o dočasnou ochranu z Ukrajiny prokázat, že mají zajištěno ubytování, pokud nebudou mít bydlení zprostředkováno krajským asistenčním centrem. Návrh počítá také s tím, že Česko nadále nebude až na výjimky vydávat víza a povolení k pobytu Rusům a Bělorusům.
Podle dnes zveřejněných dat ministerstva vnitra byla v Česku udělena dočasná ochrana 360 370 lidem z Ukrajiny, v pondělí jich přibylo 1896. Cizinecké policii se přihlásilo více než 269 tisíc osob, dalších 2637 jen za včerejší den. Hlásit se nemusí děti mladší 15 let, kterých je mezi uprchlíky zhruba třetina.
Témata: Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky, uprchlíci
Související
12. listopadu 2024 10:42
8. listopadu 2024 13:24
30. října 2024 16:56
3. října 2024 13:48
21. září 2024 21:47