reklama

"Počítá se s tím, že prostřednictvím zřizovatelů budou školy získávat finanční prostředky právě proto, aby zvýšenou sazbu energií zvládly. Nebude to program studená sprcha či otužování do škol, ale skutečně podpora energií. Zvládnutelné by to být mělo," uvedl ministr. Podle něj bude nezbytné kvůli drahým energiím rozpočty škol podpořit.

Balaš řekl, že o podpoře by mělo být jasno v první polovině září. "Je lépe podpořit školy, je to ekonomicky a energeticky méně náročné než držet děti doma. Domácnosti tak nemusí topit. Je logická úvaha podpořit děti, aby zůstaly ve škole. Tímto směrem se budou ubírat i kroky vlády," uvedl.

Balaš zmínil, že podporu by měly získat základní, střední a také vysoké školy. Ty podle ministra zvažují i další opatření. Rektoři diskutují třeba o posunutí semestru do teplejších měsíců, dřívějším zahájení výuky či přesunu zkouškového období, přiblížil ministr.

Ministerstvo školství zřizovalo podle statistik za minulý školní rok sedm mateřských, 43 základních a 29 středních škol. Obce měly 4782 mateřských, 3621 základních a 29 středních škol a kraje 84 školek, 271 základních a 287 středních škol. Dodávky energie mají podle tiskového oddělení resortu na starosti zřizovatelé. Ministerstvo ČTK už ve středu sdělilo, že o navýšení rozpočtu jedná se zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů.

Odbory odmítají návrh ministerstva průmyslu, aby se v případě nedostatku paliva v teplárnách snížila teplota ve školních učebnách z 20 na 19 stupňů. Se snížením teploty se v navrhované vyhlášce počítá i v dalších institucích, budovách či místnostech.