Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Důchody světových megastar? Vypadají úplně jinak než v Česku

Arnold Schwarzenegger Fotogalerie +2
Arnold Schwarzenegger
Foto: Profimedia

Když si představíme důchody, obvykle se nám vybaví státní penze či penzijní plány, na které většina lidí spoléhá. Nicméně u světových hvězd, jako jsou slavní hudebníci, herci nebo sportovci, důchod nevypadá jako u běžné populace, a už vůbec ne u té české. 

Mnoho celebrit nadále generuje obrovské příjmy, i když už nejsou aktivní v šoubyznysu nebo na hřišti. Jak tedy vypadají jejich důchody? Podívejme se blíže na to, jak si některé světové hvězdy zajistily pohodlné stáří.

Pro hudebníky a herce jsou autorská práva zlatým dolem. Například legendární hudebník Paul McCartney, bývalý člen Beatles, nadále vydělává miliony dolarů ročně díky autorským právům na písně Beatles.

Každý, kdo si poslechne jeho hudbu na streamovacích platformách, nebo kdo koupí album, přispívá do McCartneyho „důchodového fondu.“ McCartney má navíc širokou škálu dalších investic, včetně nemovitostí a licencí na hudbu, které mu i ve stáří zajišťují příjmy.

Podobně jsou na tom i filmové hvězdy. Jerry Seinfeld, který se proslavil díky seriálu Seinfeld, nadále vydělává ohromné částky ze syndikace seriálu. Každý televizní kanál, který vysílá Seinfeld, mu posílá část zisku. Díky tomu je Seinfeld i po letech jedním z nejbohatších herců na světě.

Mnoho hvězd využívá své popularity a zakládá vlastní firmy. Například George Clooney založil značku tequily Casamigos, kterou v roce 2017 prodal za miliardu dolarů. I když už v herecké kariéře není tolik aktivní jako dříve, jeho byznysové aktivity mu zajišťují ohromné příjmy na celý život.

Mnoho slavných sportovců se podobně angažuje v podnikání. David Beckham například úspěšně investoval do módního a kosmetického průmyslu, což mu i po skončení fotbalové kariéry generuje miliony ročně.

Přestože celebrity mají často ohromné příjmy z investic a autorských práv, některé z nich mají také klasické penzijní plány. V USA například herci a další umělci, kteří jsou členy Screen Actors Guild (SAG), mají přístup k důchodovým schématům. Nejde sice o částky, které by se rovnaly jejich výdělkům v době slávy, ale mohou se spolehnout na stabilní příjem.

Podobně tomu je i u sportovců, kteří mohou mít penzijní plány v rámci svých sportovních lig. Michael Jordan, bývalý basketbalista, vydělává stovky milionů dolarů ročně díky investicím a licencím, ale má také přístup k penzijním schématům NBA.

I hvězdy, jako je Arnold Schwarzenegger, mají nárok na státní důchody. Přestože je tento příjem relativně nízký ve srovnání s jejich jinými zdroji financí, mnoho z nich stále pobírá státní důchod. Schwarzenegger, který má široké investice v nemovitostech a v podnikání, se pravděpodobně nemusí spoléhat na sociální zabezpečení, ale stále má nárok na příspěvky jako každý jiný občan.

V některých případech se příjmy z důchodů pro hvězdy stávají záležitostí dědictví. Například po smrti Elvise Presleyho nadále jeho hudba a záznamy generují miliony dolarů ročně. Jeho dědicové, včetně jeho dcery Lisy Marie Presley, tak nadále profitují z jeho úspěchů i desítky let po jeho smrti.

Některé hvězdy, které dosáhly finančního úspěchu, věnují své příjmy na charitativní účely. Bill Gates, který zbohatl díky svému podílu v Microsoftu, investuje většinu svých prostředků do své nadace zaměřené na zlepšení zdravotnictví a vzdělání po celém světě. I když má Gates zajištěné luxusní stáří, jeho aktivity ukazují, že bohatství lze využít i pro dobro druhých.

Pro většinu světových hvězd není důchod otázkou státních penzí, ale spíše chytrých investic, autorských práv a podnikání. I po odchodu ze světla reflektorů dokážou generovat ohromné příjmy a zajistit si finančně bezstarostný život. Některé celebrity se dokonce rozhodnou využít své bohatství pro filantropické účely, což jim umožňuje zanechat trvalý odkaz nejen v oblasti zábavy, ale i v oblasti pomoci druhým. 

Témata:  důchody Paul McCartney Arnold Schwarzenegger

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy