Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kam na houby? Zde je největší pravděpodobnost růstu

Houby Fotogalerie +5
Houby
Foto: Pixabay

Houbaři mohou začít brousit nože, protože ideální podmínky pro růst hub jsou na spadnutí. Díky kombinaci nedávných dešťů a slunečných dnů se očekává bohatá úroda na místech jako Šumava, Krkonoše a Vysočina, jak ukazuje aktualizovaná mapa ČHMÚ.

Podle ČHMÚ jsou ideální podmínky pro růst hub, když po vydatných deštích následuje teplé počasí, přičemž houby začínají růst zhruba deset dní po srážkách. A právě takové počasí jsme v Česku v posledních týdnech měli, takže houbaři se mají na co těšit.

Podle aktuální mapy ČHMÚ by se v následujících dnech mělo dařit především masitým a mykorhizním druhům hub, které jsou mezi houbaři nejvyhledávanější. Patří mezi ně například hřiby, lišky, ryzce, holubinky nebo muchomůrky. Vysoká pravděpodobnost výskytu hub je momentálně v několika oblastech Česka, zejména v Krkonoších, Jizerských horách, Jeseníkách, Šumavě, Beskydech, Brdech, Křivoklátsku, Kokořínsku, Novohradských horách a na Českomoravské vrchovině.

Aktuální mapa růstu hub k 29.9.2024. Aktuální mapa růstu hub k 29.9.2024.
Foto: ČHMÚ

ČHMÚ spolupracuje s odborníky z České mykologické společnosti na tvorbě mapy, která zohledňuje nasycení půdy srážkami a průměrné teploty. „Ještě v polovině srpna růst hub zastavila vedra,“ připomněl mykolog Pavel Hruška, když varoval, že teplé počasí houby zpomalí. Nyní se ale situace výrazně změnila, a podmínky pro růst hub jsou podle nové mapy výrazně lepší díky dostatečné vlhkosti a mírnějším teplotám.

Témata:  houby houbařstí

Související

Aktuálně se děje

10:33

Zimní počasí do soboty, slibují meteorologové. Pak přijde další změna

Morava a Slezsko se připravují na noční a páteční sněhovou nadílku, kterou těmto oblastem už několik dní slibuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Zimní počasí se očekává i v sobotu. Změna přijde v neděli od západu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy