Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Další vydírání pod taktovkou USA? Raději infarkt, než Rubiových 5 % HDP na armádu

Marco Rubio
Marco Rubio
Foto: U.S. Department of State

Šéf americké diplomacie Marco Rubio prohlásil, že členské státy NATO by měly na obranu vynakládat minimálně pět procent HDP. Další z řady nesmyslných návrhů administrativy prezidenta Donalda Trumpa – jako by nestačilo, že Evropu vydírá obchodní válkou, teď by jí ještě rád diktoval, kolik má utrácet za zbraně.

Podle serveru Newsweek vystoupil Rubio s prohlášením, že nadcházející summit NATO by měl přinést jasný závazek – členské státy by podle něj měly investovat alespoň 5 % HDP do obrany. Ve svém vyjádření zároveň odmítl „hysterii“ kolem možného vystoupení Spojených států z Aliance.

Jenže právě tuto „hysterii“ není radno přehlížet. Americký ministr zahraničí totiž působí stejně zmateně jako jeho nadřízený Donald Trump. A ten už dal Evropě dost důvodů k obavám. Bez jakéhokoli demokratického mandátu přizval do rozhodovacích kruhů Elona Muska – miliardáře s autoritářskými tendencemi, který otevřeně připustil, že by USA měly NATO opustit.

Trump sám vnímá svět jako sérii obchodních transakcí a strategických projektů. Není proto divu, že jeho kroky budí nedůvěru – zvlášť když jeho tým opakovaně navazuje kontakty s Ruskem, které jsou nejen netransparentní, ale především naprosto neefektivní.

A po všem, co Trumpova administrativa způsobila – včetně obchodní války vedené proti téměř celému světu – těžko může někdo v Bílém domě Evropě diktovat, jaké má mít výdaje na obranu. Požadavek na 5 % HDP nedává v kontextu fungování moderních armád smysl, pokud se tedy neplánuje ozbrojený konflikt během několika týdnů.

Washington sice neustále vybízí Evropu, aby se o svou bezpečnost starala sama, zároveň však neváhá přikazovat, vyvíjet tlak a v krajních případech i vydírat. Je tedy načase připomenout Spojeným státům: tohle není Irák. Demokratické evropské země nejsou ochotné poslouchat každé rozmaru prezidenta, jehož styl vládnutí připomíná spíš chaotického autokrata než zodpovědného lídra demokratického světa.

Pro připomenutí: Evropa je dnes nejen bohatší a stabilnější, ale také výrazně svobodnější než Spojené státy. V zemi, kde si miliony lidí nemohou dovolit ani základní zdravotní péči bez rizika celoživotního zadlužení, se přesto vždycky najdou peníze pro korporace jako Lockheed Martin či Boeing – zejména když jde o soutěž ve vývoji další generace stíhaček.

Možná je v určitém ohledu vlastně dobře, že Evropa nedisponuje tak „dokonale“ vyspělým bezpečnostním aparátem jako Spojené státy. Na rozdíl od Ameriky se tu totiž člověk nemusí bát zavolat si záchranku – třeba když ho trefí šlak z dalšího Trumpova rozhodnutí.

Témata:  Marco Rubio NATO

Související

Aktuálně se děje

3. dubna 2025 20:19

Fanoušci mohou jásat. Pavla Tomicová je zpátky

Herečka Pavla Tomicová se po těžkém období plném osobních trápení a psychických kolapsů vrací nejen na televizní obrazovky, ale i k vysněné roli, ve které se její postava dočká lásky. V seriálu Zoo: Nové začátky se znovu chopila role veterinářky Anežky Krásné a podle informací z natáčení je ve skvělé formě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Izraelská armáda

Analýza

Katastrofální situace v Pásmu Gazy: Izrael už necílí jen na Hamás, ale i na zisk dalšího území

Izrael zásadně mění svůj přístup k situaci v Pásmu Gazy. Premiér Benjamin Netanjahu oznámil novou vojenskou strategii, která počítá s postupným obsazováním částí palestinského území. Tento vývoj přichází v momentě, kdy světová pozornost slábne – částečně i kvůli šéfovi Bílého domu Donaldu Trumpovi, který ji přesměroval jinam. Vyhlášením nové obchodní války rozvířil mezinárodní agendu a odvedl zrak od humanitární katastrofy, která se v Gaze dál prohlubuje.