Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Světový den marihuany: Aneb když kulturní symbol narazí na politickou moc

Marihuana
Marihuana
Foto: Pixabay

Marihuana už dávno není jen symbolem rebelie nebo svobody – stala se politickým nástrojem, kulturním hnutím i předmětem vážných debat o právu, zdraví a odpovědnosti. Zatímco v některých zemích už je její legálnost běžnou realitou, jinde stále budí vášně. A v Česku? Tam pomohla vyšvihnout do sněmovny Piráty, ale také ukazuje, jak těžké je přejít od kampaní k systémové změně.

Že na 20. duben připadá Světový den marihuany není náhoda – v americkém formátu se totiž píše jako 4/20. A právě číslo 420 se stalo mezinárodním symbolem pro marihuanu a vše, co s ní souvisí.

Jeho původ přitom není nijak mystický. V roce 1971 se parta studentů z kalifornského San Rafaelu začala pravidelně scházet ve 4:20 odpoledne u sochy Louise Pasteura – a vyrážela na výpravy za „dobrodružstvím“. Vznikl z toho interní kód „420“, který se díky napojení jednoho z nich na legendární kapelu Grateful Dead rychle rozšířil v rámci tehdejší alternativní scény. Psal o tom třeba magazín Time.

Z nenápadného časového údaje se postupně stal symbol celé subkultury – a dnes i každoroční připomínka legalizačního hnutí, které 20. dubna slaví nejen právo „hulit“, ale i otevřenou debatu o drogách, svobodě a (ne)smyslu prohibice.

Po celém světě se různé organizace i občanské iniciativy snaží tlačit na politiky, aby konečně legalizovali to, co mnozí stejně užívají – často naprosto otevřeně. A v řadě zemí se to daří. Legalizace marihuany je dnes realitou například v Kanadě, Uruguayi, Gruzii nebo v několika státech USA. Debata se přitom už dávno nevede jen o volnočasové užívání. Jde o ekonomiku, veřejné zdraví, kriminalitu, i o to, zda stát umí přiznat, že některé zákazy dávno ztratily smysl.

Zda marihuanu legalizovat, nebo ji dál držet mimo zákon, je téma, které rozděluje politiky, vědce i právníky. Shoda panuje snad jen na tom, že užívání konopí musí mít své hranice – například ve chvíli, kdy člověk sedá za volant, obsluhuje těžké stroje nebo vykonává činnost, kde by mohl ohrozit sebe i ostatní. Jinak ale diskuse nabývá ostře ideologických i generačních kontur.

V České republice se otázka legalizace marihuany stala jedním z politických symbolů – a svého času i trampolínou k moci. Právě konopná témata pomohla vyprofilovat Pirátskou stranu a jejího předsedu Ivana Bartoše, který se díky nim dostal z okraje veřejné debaty až do parlamentu a později do vlády. Marihuana se tak stala nejen bodem v programu, ale i klíčem k mobilizaci části mladých voličů a liberálně naladěné veřejnosti.

V posledních letech ale i v tomto tématu přichází jisté vystřízlivění. Veřejná debata se posunula od „hulení jako svobody“ k otázkám regulace, daňového výnosu a veřejného zdraví – a ukazuje se, že legalizace není ani jednoduchá, ani automaticky populární.

Témata:  marihuana

Související

Aktuálně se děje

16. července 2025 9:41

Bylo to ráz na ráz. Pavel Trávníček poprvé vysvětlil, proč musel na operaci srdce

Pavel Trávníček v minulém týdnu pořádně vyděsil fanoušky, když jej postihly náhlé srdeční potíže, které si vyžádaly operační zákrok. Populární herec ale rychle uklidnil situaci, když odhalil, že se brzy chystá zpátky do práce. Nyní prozradil další podrobnosti svým německým příznivcům. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy