Donald Trump znovu nekompromisně udeřil tak, jak to ještě neudělal nikdo jiný. Kromě všech, kdo léta „zneužívali americké dobroty“, vyvíjí nátlak také na Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy. Uvalil na ně 10% cla, což by jistě otřáslo místní ekonomikou – pokud by tedy nějaká existovala.
Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy jsou odlehlé vulkanické ostrůvky, asi dva týdny plavby od Austrálie. Nejen neobydlené, ale i zcela bez jakékoliv obchodní výměny se Spojenými státy. To ale Trumpa nemohlo zastavit – protože i obchodní válka se šutry je součástí budoucí zlaté éry Ameriky.
Ostrovy patřící Austrálii, vzdálené a větry bičované, jsou domovem výjimečné fauny. Mezi místními obyvateli najdeme majestátní rypouše sloní, disciplinované kolonie tučňáků žlutorohých, krásné a značně nervózní tuleně leopardí, a samozřejmě charismatické a majestátně obtloustlé lachtany antarktické.
Pokud si myslí, že se jich světová geopolitika netýká, měli by rychle přehodnotit své stanovisko. Spojené státy totiž udeřily – a to ekonomicky. Pokud se místní fauna nepodvolí síle amerického hospodářského tlaku, může následovat přímá akce. Třeba sankce na rybí olej či dokonce embargo na antarktické chaluhy.
Historie nám přitom ukazuje, že zvířata nejsou zcela nevinná. Kdo by zapomněl na Velkou válku s emu, která v roce 1932 ponížila australskou armádu natolik, že se o tom dodnes nemluví nahlas. Tisíce a tisíce běhavých ptáků vzdorovaly kulkám i vojenské strategii. Nakonec s minimálními ztrátami odkráčely v klidu do buše, zatímco armáda sklopila zbraně.
Donald Trump si vzal z této epizody lekci. Spojené státy nesmí dopadnout jako Austrálie. Tentokrát však nejde o emuy, ale o tučňáky, lachtany a jejich spojence. A na rozdíl od Australanů nemá v rukou pouhou pušku, ale Bílý dům a cla, jaká ještě nikdo nezažil.
A pokud snad zvířata nepochopí sílu sankcí a budou dál ignorovat varování, nastupuje plán B. Trump vyšle do oblasti svého osvědčeného muže – JD Vance, někdejší viceprezident, současný emisar, vždy připravený převzít kontrolu nad ledovou a nehostinnou krajinou. Již dříve se o něj Trump pokusil podělit s Grónskem, které však nabídku – v diplomatické mluvě řečeno – zdvořile vrátilo zpět tam, odkud přišla.
Otázkou zůstává, jak se k této výzvě postaví rypouši sloní. Jsou to sice zvířata robustní a impozantní, ale jejich zkušenost s mezinárodní politikou je zatím nepříliš velká. Trump má nicméně jasno – pokud nebude spolupráce, nebude rybí moučka. A pokud nebude vděčnost, může dojít i na tvrdší výtky, jaké už jednou mířily směrem k ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému za to, že údajně „nepoděkoval“.
Kdoví, třeba se rypouši vzbouří a obsadí Bílý dům. Zas tak velký rozdíl by to nebyl.
Témata: Donald Trump, USA, clo
Související
3. dubna 2025 9:02
2. dubna 2025 23:29
2. dubna 2025 23:15
2. dubna 2025 23:05
2. dubna 2025 14:36