Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Oscarový Daniel Day-Lewis končí s herectvím, prý kvůli osobním důvodům

Kino, ilustrační foto
Kino, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Los Angeles - Britský oscarový herec Daniel Day-Lewis (60) se z osobních důvodů rozhodl ukončit filmovou kariéru. Představitel hlavních rolí ve filmech Lincoln, Gangy New Yorku či Až na krev proslul především dokonalým splynutím s každou svojí postavou.

"Daniel Day-Lewis již nebude pracovat jako herec," uvedla v prohlášení jeho mediální zástupkyně Leslee Dartová. "Je za celá ta léta neskonale vděčný všem svým spolupracovníkům a divákům," napsala s tím, že nebude sdělovat žádné bližší podrobnosti.

Svou první výraznější postavu námořního důstojníka v dramatu Bounty zahrál Day-Lewis před více než třemi desetiletími v roce 1984. Pět let poté již získal prvního Oscara za přesvědčivé ztvárnění ochrnutého malíře ve filmu Moje levá noha. Do povědomí nejširšího publika se poté zapsal díky výpravnému filmu Poslední Mohykán v roce 1992.

Při natáčení zmíněného oscarového filmu na dlouhé týdny přestal chodit a pohyboval se pouze na vozíku. Díky své herecké metodě se rovněž seznámil s češtinou, kterou se začal učit kvůli diváky i kritikou s rozpaky přijaté filmové adaptaci románu Milana Kundery Nesnesitelná lehkost bytí z roku 1988.

Kvůli své další velké roli násilného vůdce zločinecké bandy ve filmu Gangy New Yorku z roku 2002 zase prý mezi scénami brousil nože a začal poslouchat rappera Eminema, aby v sobě vybudil pořádnou zlost.

Svého druhého Oscara získal v roce 2008 za roli naftového magnáta z počátku 20. století ve filmu Až na krev. Poslední sošku pak dostal o pět let později, kdy americká filmová akademie ocenila jeho titulní postavu ve filmu Lincoln.

Témata:  filmy kultura

Související

Aktuálně se děje

9:02

Ukrajina může poprvé použít ATACMS a Storm Shadow na ruském území. Změní tak průběh války?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Seriál Pán prstenů

Embracer a 'Pán prstenů': Jak slavná sága přispívá k poklesu zisků?

Švédská herní společnost Embracer, vlastnící práva na „Pána prstenů“ a další Tolkienova díla, zaznamenala 10% pokles tržeb v zábavní divizi, což je důsledkem nižší aktivity kolem těchto značek. Společnost to přičítá nedostatku nových produktů a omezené nabídce. Přesto věří, že univerzum „Pána prstenů“ má dlouhodobý potenciál stát se klíčovým zdrojem příjmů.