Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Udělování Oscarů se kvůli koronaviru odsune o dva měsíce

Předávání Oscarů 2019
Předávání Oscarů 2019
Foto: Instagram

Předávání cen Oscar, plánované původně na únor 2021, se kvůli dopadu pandemie covidu-19 na filmový průmysl odsune o dva měsíce. Oznámila to dnes americká filmová akademie, která ceny uděluje.

Snímky, které se chtěly účastnit nadcházejícího klání, musely podle pravidel v kinech vyjít do 31. prosince letošního roku. Akademie termín posunula na 28. února, kdy se měl konat i 93. ročník slavnostní ceremonie. Ten se nyní v americkém Los Angeles odehraje 25. dubna 2021.

"Filmy nás už více než století uklidňují, inspirují a baví během těch nejtemnějších chvil. Rozhodně tak činily tento rok. Doufáme, že tím, že prodloužíme dobu, kdy se filmy mohou kvalifikovat, a odsuneme datum cen, poskytneme filmařům flexibilitu potřebnou k dokončení a uvedení (snímků do kin)," citoval server Variety společné prohlášení prezidenta Akademie filmového umění a věd (AMPAS) Davida Rubina a ředitelky Dawn Hudsonové.

Akademie kvůli mimořádné situaci způsobené koronavirem již dříve oznámila, že o Oscary se v následujícím ročníku budou moci ucházet i snímky, které byly zveřejněny výhradně na streamovacích službách. Dříve se o prestižní ceny mohly ucházet pouze ty filmy, které byly nejméně sedm dní promítány v kině.

Témata:  filmové ceny Oscar

Související

Aktuálně se děje

18. června 2026 8:29

Syn Maroše Kramára dostal trest za nehodu pod vlivem alkoholu

Na Slovensku padl trest v případu dopravní nehody syna herce Maroše Kramára. Marko před několika měsíci havaroval pod vlivem alkoholu. Od první chvíle tak prakticky bylo jasné, že nevyvázne bez trestu. Za mříže ale naštěstí nemusí. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy

Michal Prokop

Michal Prokop předčasně slaví jubileum. Fanouškům dal dárek

V posledních měsících se toho kolem Michala Prokopa a Framus Five nedělo vůbec málo. Skvělá nová řadovka Ostraka získala titul zlatého, posléze i platinového alba IFPI a byla zvolena také jako Album roku v Cenách Anděl. Z nich si navíc Prokop odnesl i druhou sošku v kategorii Sólový interpret. A pozornost neustává ani teď, kdy se blíží oslavy kulatin jedné z legend domácí hudební scény. Ty sice připadají až na 13. srpna, ale Prokop naděluje první dárek fanouškům i sobě už teď v podobě živáku Live 80.