reklama

Jde hlavně o čerpání vody a odstraňování popadaných stromů. V pohotovosti jsou profesionální i dobrovolní hasiči, řekl dnes ČTK mluvčí zlínských hasičů Libor Netopil. Podle webu Českého hydrometeorologického ústavu je na říčce Dřevnici v Kašavě na Zlínsku povodňová bdělost. Podobná situace je i v sousedním Olomouckém kraji.

Hasiči lidem pomáhají především s čerpáním vody a odstraňováním popadaných stromů v souvislosti s větrem. Ve Zdounkách na Kroměřížsku například řešili strženou střechu rodinného domu, zatopené sklepy zase potrápily například obyvatele domů na třídě Tomáše Bati ve Zlíně. Zaplaven byl také podjezd směrem na Fryšták, kde uvízlo osobní auto.

Silné bouřky a vydatné deště ve Zlínském kraji zvedly hladiny toků. Meteorologové varují před povodněmi, bouřková činnost má v regionu pokračovat také večer a v noci. Na Lukovském potoku v Kostelci byl v podvečer dosažen třetí povodňový stupeň, na Dřevnici v Kašavě druhý a na Januštici v Dolní Vsi a Fryštáckém potoku ve Fryštáku první stupeň.

Meteorologové vydali pro Zlínsko a Kroměřížsko upozornění na extrémní stupeň nebezpečí povodňového ohrožení. "Ve Zlínském kraji, zejména na Zlínsku a Kroměřížsku, se obnovují velmi silné bouřky provázené přívalovými srážkami s úhrny kolem 50 milimetrů za hodinu," uvedl Josef Hanzlík z Centrálního předpovědního pracoviště ČHMÚ.

Moravskoslezští hasiči zasahovali především na Novojičínsku a také v Ostravě a okolí. Jde o likvidaci popadaných stromů, mimo jiné na elektrické dráty a garáž a tradičně na silnice, o čerpání vody na několika místech. V Odrách na Novojičínsku spadl strom na střechu garáže. Hasiči tam řešili také výpadek elektrické energie v místní nemocnici.

Hasiči na Přerovsku evidují v souvislosti se silnými bouřkami a vydatným deštěm již čtyři desítky událostí, region zasáhla další vlna srážek. Hasiči odstraňují popadané stromy, čistí kanalizace a čerpají vodu. Nejhorší situace je v Lipníku nad Bečvou, řadu událostí mají hasiči také v samotném Přerově a v Hranicích.

Loading...

0 komentářů Napište svůj názor

reklama