Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nebezpečné střílení do vzduchu: Co se s kulkou vlastně stane?

zbraně
zbraně
Foto: Pixabay

Do vzduchu se v některých zemích střílí při oslavách, policisté mohou nad hlavu vypálit varovný výstřel, když pronásledují kriminálníka. Co se ale s takto vypálenou kulkou stane? A může někomu ublížit - když si odmyslíme ptáky, kteří v okamžik střelby letí kolem?

Je logické, že kulky vystřelené do vzduchu musí nějakým způsobem spadnout zpět na zem - a často s fatálními výsledky. I když některé dřívější studie uváděly, že kulky vystřelené nahoru prostě zmizí do vesmíru, není to pravda.

Už v roce 1761 se rozhodl Benjamin Robins zjistit, co se stane, když vystřelí do vzduchu. Zjistil, že velká kulka vystřelená do vzduchu se za 30 vteřin později vrátila zpět k zemi ve vzdálenosti asi jednoho kilometru. Svou roli totiž sehrály povětrnostní podmínky.

V roce 1910 R. L. Tippins vystřelil do vzduchu asi 30 kulek ze samopalu. Se stopkami v ruce změřil, kdy se kulky vrátily k zemi. Podle jeho zjištění to trvalo 55 vteřin. Závěr jeho experimentu byl takový, že kulky dosáhly výšky 2750 metrů a 19 vteřin letěly vzhůru a téměř dvakrát delší dobu - 36 vteřin – pak padaly k zemi, píše server The Guardian.

A i když se to může zdát neuvěřitelné, i takto vypálené kulky mohou zranit či dokonce zabít. Mezi lety 1985 a 1992 skupina lékařů v nemocnici v Los Angeles studovala oběti střelných zbraní a identifikovala 118 osob, které zřejmě byly zasaženy padajícími kulkami. Často to byli lidé, kteří se pohybovali daleko od místa střelby. Pouze šest kulek dokázala policie vysledovat až k střelbám, ke kterým došlo až kilometr daleko.

„U osob zasažených padajícími kulkami je šance na smrtelné zranění mnohem vyšší než u typické střelby. Nemocnice uvedla, že při běžných přestřelkách zemře 2 % až 6 % lidí, zatímco u těch, kteří byli zasaženi padajícími kulkami, míra úmrtnosti byla téměř jedna ku třem,“ uvádí The Guardian.

Důvod je jednoduchý – ti, kteří byli zasaženi padajícími kulkami, byli s největší pravděpodobností zasaženi do hlavy. A i když jsou kulky po výstřelu do nebe pomalejší, jsou stále schopné rozbít lidskou lebku.

Podle lékařů vystřelená kulka spadne na Zemi rychlostí 90 až 180 metrů za sekundu. A i Kulka, která dopadne menší rychlostí než 60 metrů za sekundu, může způsobit smrtelné zranění lebky.

I kvůli tomu například úřady v Los Angeles v roce 1989 zakázaly střílení do vzduchu. Věcí se následně zabývalo také americké Středisko pro kontrolu nemocí a prevenci. Poplach vyvolaly padající kulky během novoročních oslav v Portoriku na přelomu let 2003-2004. Během dvou dnů tam bylo zaznamenáno 19 zranění a jeden člověk dokonce zemřel.

Témata:  zbraně střelba

Související

Aktuálně se děje

12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy