reklama

"Za studenou frontou k nám začne v noci na pondělí po zadní straně brázdy nízkého tlaku vzduchu proudit studený vzduch od severozápadu. Vítr v Čechách během pondělního dopoledne přechodně zeslábne, naopak na Moravě a ve Slezsku bude odpoledne zesilovat severozápadní vítr a nárazy v noci na úterý opět dosáhnou místy 65 kilometrů za hodinu," uvedl dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Výstraha před silným větrem platí do dnešních 23:00 pro Moravskoslezský kraj a část Olomouckého a Zlínského kraje a od dnešních 19:00 do pondělních 16:00 pro Prahu a část Středočeského, Jihočeského, Plzeňského, Karlovarského, Ústeckého a Libereckého kraje. V Krušných horách a na horách na severu Čech může dosáhnout rychlosti až 110 kilometrů za hodinu a zeslábne až během úterního dopoledne.

V Pardubickém kraji, na Vysočině, v menší části Jihočeského, v Jihomoravském, Olomouckém a části Moravskoslezského kraje pak meteorologové očekávají silný vítr od pondělních 09:00 do úterních 08:00.

Meteorologové v souvislosti s tím lidem doporučují, aby zajistili okna, dveře a předměty, které mají venku volně uložené. Na horách by měli omezit túry zejména do hřebenových partií. Řidiči by měli jezdit maximálně opatrně.

Předpověď na pondělí (00-24):
Oblačno až zataženo, na většině území dešťové nebo smíšené přeháňky, ráno nad 300 m sněhové. Během dne oblačno až polojasno a přeháňky místy, nad 500 m, večer postupně ve všech polohách sněhové. Nejnižší noční teploty +4 až 0 °C. Nejvyšší denní teploty 2 až 6 °C, v 1000 m na horách kolem -2 °C. Čerstvý západní, postupně severozápadní vítr 5 až 10 m/s, místy s nárazy 15 až 20 m/s (55 až 70 km/h), na horách na severu a severozápadě 20 až 30 m/s (70 až 110 km/h).

Předpověď na úterý (00-24):
Proměnlivá oblačnost, místy sněhové přeháňky, pod 300 m i smíšené. Na horách srážky četnější. Nejnižší noční teploty 0 až -4 °C. Nejvyšší denní teploty 0 až 4 °C. Čerstvý severozápadní vítr 4 až 9 m/s, místy nárazy 15 až 20 m/s, bude slábnout, informuje portal.chmi.cz.

Předpověď na středu (00-24):
Oblačno až zataženo, od severozápadu místy sněžení, které bude v polohách pod 800 m postupně přecházet ve srážky smíšené nebo dešťové. Odpoledne a večer od západu ubývání srážek. Nejnižší noční teploty -1 až -5 °C, na severovýchodě až -7 °C. Nejvyšší denní teploty 2 až 6 °C. Mírný západní až severozápadní vítr 3 až 7 m/s.

reklama