reklama

Pálení čarodějnic zaujalo britskou BBC ze zcela prostého důvodu. Zatímco loni se v Praze kvůli suchu neuskutečnilo, letos se tato populární tradice odehrála. V předcházejících dnech přitom platila opatření, která zapálení jakýchkoliv otevřených ohňů bránila.

Důvodem je historicky nejhorší sucho, které Česko zasáhlo ještě o měsíc dříve než loni. Kvůli němu Praha před nedávnem zakázala otevřené ohně, aby minimalizovala risk, že se potenciální požár úplně vymkne kontrole.

Díky srážkám byla výše zmiňovaná opatření zrušena, což potěšilo tisíce pražských obyvatel, kteří se na pálení čarodějnic těšily o to víc, že loni se neuskutečnilo.

S brzkým nástupem sucha se přitom potýká celá střední Evropa, výjimkou není ani sousední Německo. Tamní meteorologové i zemědělci soustředí veškeré naděje směrem k následujícím týdnům, které budou rozhodující. Němci ale také ví, že v Česku je situace ještě horší. Informuje o tom server The Local.

„Pokud bude suché počasí pokračovat i v následujících měsících, vyrovnáme se suchu z roku 2018 a možná jej i překonáme,“ uvedl pro The Local meteorolog Udo Busch. Vzápětí dodal, že právě květen bude naprosto klíčovým měsícem.

Německý server však připomíná, že v Česku je situace ještě blíž katastrofě. Uvádí se, že 99 % rozlohy země zasáhlo během posledních týdnů sucho, celá třetina země se pak podle projektu Intersucho nachází ve dvou nejhorších kategoriích sucha na šestistupňové škále. The Local také dodává, že sucho dorazilo do Česka o měsíc dříve než loni.

Němečtí novináři nezapomněli zmínit, že v nejpostiženějších regionech rostou plodiny klíčové pro výrobu alkoholických nápojů, ať už jde o oblast Polabí severozápadně od Prahy, kde se pěstuje chmel, nebo jižní Moravu známou díky pěstování vína.

Na závěr The Local zmiňuje, že sucho v Česku komplikuje také boj s kůrovcem, kterému tyto podmínky pomáhají v množení. Už tak způsobila nejhorší kalamita v české historii škody, které pravděpodobně přesáhnou miliardu eur.

reklama