reklama

Vyplývá to z aktualizovaného varování, které dnes vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Nadále také platí výstraha před velmi silným větrem, který odpoledne, večer a v noci zasáhne téměř celé Česko.

"V důsledku vydatných srážek a odtávání sněhové pokrývky očekáváme během nedělního večera a noci z neděle na pondělí vzestupy hladin na tocích odvodňujících Jizerské hory, Krkonoše, Orlické hory, Jeseníky a Šumavu," varují meteorologové. Na horním toku Otavy může hladina překročit i druhý ze tří povodňových stupňů. "Předpokládáme, že během pondělního dne budou hladiny řek postupně klesat," uvedl ČHMÚ.

Velmi silný vítr může dnes mít v nárazech rychlost 70 až 100 kilometrů v hodině, na horách dokonce 125 kilometrů v hodině. Na jihovýchodě Česka bude vítr slabší.

"Nejsilnější nárazy větru očekáváme mezi 18:00 a půlnocí na pondělí na studené frontě, která bude přecházet přes naše území od severozápadu, uvádí ČHMÚ. Ve druhé polovině noci na pondělí bude vítr od západu postupně slábnout.

Výstraha před velmi silným větrem s vysokým stupněm nebezpečí platí od dnešních 11:00 pro Karlovarský, Plzeňský a Jihočeský kraj, dále Prahu a střední Čechy. Od dnešních 15:00 platí varování před velmi silným větrem i pro ostatní kraje. Menší riziko podle meteorologů hrozí pouze ve většině Zlínského kraje a ve východních okresech Jihomoravského kraje.

reklama