řeky

Povodně, ilustrační fotografie.

Moravská Dyje je na Jindřichohradecku na třetím povodňovém stupni

Domov

Hladina Moravské Dyje v Janově na Jindřichohradecku je na třetím, tedy nejvyšším povodňovém stupni. Podle Miloše Nováka, starosty Dačic na Jindřichohradecku, které jsou pro lokalitu obcí s rozšířenou působností, není vodou ohrožený majetek ani zdraví. Kvůli pátečním dešťům jsou zvednuté i hladiny několika dalších řek na jihu Čech a Vysočině, kde jsou nejvýše druhé povodňové stupně.

Povodně, ilustrační fotografie.

Deště vzedmuly Labe na Trutnovsku a Stěnavu na Náchodsku na 3. povodňový stupeň

Domov

Deště a tání sněhu dnes vzedmuly hladiny Labe ve Vestřevi na Trutnovsku a Stěnavy v Meziměstí na Náchodsku na třetí, tedy nejvyšší povodňový stupeň. Vyplývá to z dat Povodí Labe. Hasiči na Náchodsku a Rychnovsku asi na 20 místech čerpali vodu ze sklepů a garáží. V Dolní Branné na Trutnovsku voda zaplavila silnici, v Rudníku se sesunul svah.

Řeka, ilustrační foto

Znečištění řek léčivy ohrožuje zdraví po celém světě, vyplývá ze studie

Svět

Znečištění světových řek léky a farmaceutickými výrobky představuje hrozbu pro životní prostředí a celosvětové zdraví. Vyplývá to ze studie vědců z britské Univerzity v Yorku, o které dnes informoval server BBC News. Výzkumníci v řekách ve velkém množství identifikovali paracetamol, nikotin, kofein a léky proti epilepsii či cukrovce.

Povodně, ilustrační fotografie.

Domov

Déšť a tání může zvednout hladiny řek, které odvodňují Jeseníky

Kvůli očekávanému dešti, oteplení a tání sněhu na horách vyhlásili meteorologové od dnešního večera v části Olomouckého kraje povodňovou bdělost. Platit má do sobotního poledne. Řeky odvodňující Jeseníky - konkrétně v povodí horní Moravy - mohou překročit první, nejnižší stupeň povodňové aktivity, uvedl na webu Český hydrometeorologický ústav.

Ilustrační foto

V Libereckém kraji platí bdělost na Nise a Ploučnici, nebezpečí ale nehrozí

Domov

V Libereckém kraji zůstávají po víkendových bouřkách na prvním povodňovém stupni, což značí bdělost, Lužická Nisa v Liberci a také Ploučnice v Mimoni. V případě Nisy je ale důvodem zvýšený odtok z Harcovské přehrady, odkud Povodí Labe vypouští víc vody, než jí přitéká. Žádné nebezpečí aktuálně nehrozí, i předpověď počasí je příznivá, řekl ČTK mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Jakub Sucharda.

Řeka, ilustrační foto

Po bouřích už hladiny řek klesly, na třech místech platí povodňová bdělost

Počasí

Po bouřích, které zasáhly Česko ve středu večer, už hladiny řek do dnešního rána většinou klesly. V zemi před 06:00 platil na třech místech stav bdělosti, což je nejnižší povodňový stupeň. Vyhlášen byl pro Cidlinu v Jičíně a Botič v Jesenici a v Průhonicích. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Bouřka, ilustrační foto

Silné bouřky v západní polovině Čech výrazně nezvedly hladiny řek

Počasí

Při bouřkách, které zasáhly zejména západ Čech, spadlo za 24 hodin až 75 litrů vody na metr čtvereční. Výraznější vzestup hladin řek meteorologové nezaznamenali. Dnes ráno prší na východě Česka, déšť by měl přes den ustávat. K večeru a v noci na čtvrtek meteorologové opět očekávají bouřky, a to v Čechách a v Moravskoslezském kraji.

Ilustrační fotografie

Domov

Situace na řekách se po vytrvalých deštích uklidňuje, uvedli hydrologové

Řeky v povodí Lužnice, Berounky a Sázavy, jejichž hladiny se v minulých dnech dostaly po vytrvalých deštích na povodňové stupně, dál klesají. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Na prvním povodňovém stupni zůstávalo k 7:00 pět toků ve Středočeském kraji a v Praze.

Ilustrační fotografie

Vydatný déšť může v neděli zvednout hladiny některých řek

Počasí

V noci na neděli bude v Česku vydatně pršet, intenzivní srážky mohou zvednout hladiny některých řek. V regionech na jihozápadě a severu Čech, v Jeseníkách či Beskydech začne o půlnoci platit povodňová bdělost, tedy nejmírnější varování před záplavami. Na jihu Moravy a na Vysočině zase v neděli hrozí silný vítr.

Řeka, ilustrační fotografie

Tři mladíci se v pátek utopili ve Frýdlantu nad Ostravicí

Domov

Tři mladíci ve věku 21 a 24 let se v pátek odpoledne utopili ve Frýdlantu nad Ostravicí na Frýdecko-Místecku. Těla dvou se našla krátce po tragické události. Po třetím mladíkovi policisté pátrali do dnešního dopoledne. V řece tělo našli potápěči. ČTK to řekla mluvčí moravskoslezské policie Pavla Jiroušková.

Řeka, ilustrační fotografie

Lidé mají obrovský zájem na vyšetření otravy Bečvy, klíčový posudek stále chybí

Domov

Zájem veřejnosti na vyšetření zářijové otravy řeky Bečvy je podle náměstkyně hejtmana Zlínského kraje Hany Ančincové (Piráti) obrovský. Prodloužení lhůty na vypracování znaleckého posudku, který je klíčový pro policejní vyšetřování, však očekávala. Podle krajské policejní mluvčí Lenky Javorkové nyní nelze odhadovat, kolik času bude na zpracování potřebných materiálů potřeba.

Řeka, ilustrační fotografie

Další otrava Bečvy. Do řeky opět unikla toxická látka, ryby hynou

Domov

Do řeky Bečvy ve Valašském Meziříčí-Juřince opět unikla neznámá látka. Nahlášen je úhyn ryb, avšak pouze v jednotkách kusů, řekla dnes ČTK mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Radka Nastoupilová. Inspektoři ČIŽP podle ní míří na místo. Únik neznámé látky potvrdili i hasiči.

Ilustrační foto

Nová výstraha: Bouřlivé počasí potrápí část Česka, mohou se rozvodnit řeky

Počasí

V Jeseníkách a Beskydech mohou dnes večer a v noci na neděli po bouřkách stoupnout hladiny menších toků. Ojediněle se podle meteorologů mohou rozvodnit až na druhý povodňový stupeň. Na Moravě a ve Slezsku může v úhrnu napršet až kolem 60 milimetrů, bouřky přinesou i kroupy a nárazy větru kolem 70 kilometrů za hodinu.

Aktuálně se děje

20. června 2024 20:37

USA přednostně pošlou vojenskou pomoc Ukrajině, uvedl Bílý dům

Z USA přichází zpráva, která potěší Ukrajinu. Spojené státy americké přednostně pošlou ukrajinské armádě protivzdušné střely, které potřebuje ve válce s Ruskem. Ve čtvrtek to uvedl bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy