Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Anglie zaznamenala nejsušší začátek roku za více než čtyři desetiletí

Londýn
Londýn
Foto: Pixabay

V Anglii bylo letos období od ledna do června nejsušší od roku 1976. S odvoláním na britský meteorologický úřad Met Office to dnes uvedl server BBC News. Británie se proto po vlně extrémních veder začala připravovat na boj se suchem.

V Anglii se dnes sešla národní skupina pro sucho, které předsedá Agentura pro životní prostředí (EA), aby projednala, jak se vypořádat se suchými podmínkami. Výbor zatím oficiálně nevyhlásil stav sucha ani nezavedl žádná omezení spotřeby vody v Anglii, vodárenské společnosti ale začnou vyzývat lidi, aby vodou šetřili.

Suché podmínky panovaly zejména na jihovýchodě Anglie, zatímco na západě, ve Walesu, Skotsku a Severním Irsku byly zaznamenány nižší teploty a více srážek.

Přestože úřady v Anglii zatím nevyhlásili stav sucha, většina země s výjimkou severozápadu přešla do stavu "dlouhodobého suchého počasí" s nízkými průtoky v řekách, což může mít dopad na zemědělce a volně žijící zvířata. Měsíce podprůměrných srážek vedly také k nízké hladině podzemních vod, vysychání půdy a nízkému stavu vodních nádrží. Naposledy bylo sucho oficiálně vyhlášeno v roce 2018.

Pokud bude sucho přetrvávat, vodárenské společnosti zavedou omezení používání vody, například zákaz používání hadic, například na zalévání zahrad, mytí aut či plnění zahradních bazénů.

Podle meteorologa z univerzity v Readingu Roba Thompsona je počasí sice suché a množství srážek v poslední době podprůměrné, ale není to nic neobvyklého. Uvedl, že podobná suchá období se vyskytují každých několik let. Množství srážek v letošním roce bylo podle Thompsona přibližně stejné jako při posledním oficiálním suchu v letech 2018 až 2019.

Meteorologové se změnou klimatu neočekávají, že by se množství dešťových srážek každý rok příliš zvýšilo, ale způsob, jakým spadnou, se může lišit, uvedl Thompson. Dodal, že ve Spojeném království mohou být sucha častější, zemi ale také může čekat více bleskových povodní.

V Británii byl minulý týden překonán teplotní rekord, když meteorologové naměřili 40,3 stupně Celsia v Coningsby ve středovýchodní Anglii. Británie není jedinou zemí, která zažívá horké a suché počasí - v mnoha částech Evropy včetně Česka hoří lesní požáry, v severní Itálii je vyhlášen stav nouze kvůli suchu a OSN varuje, že 20 milionů lidí ve východní Africe je ohroženo silným hladem.

Vlny veder jsou stále pravděpodobnější a extrémnější v důsledku změny klimatu způsobené lidskou činností. Od začátku průmyslové éry se svět již oteplil přibližně o 1,1 stupně Celsia, a pokud vlády na celém světě nepřistoupí k výraznému snížení emisí, budou teploty dále stoupat. Podle Mezivládního panelu OSN pro změny klimatu (IPCC) žijeme v nejteplejším období za posledních 125.000 let.

Témata:  Velká Británie počasí

Související

Aktuálně se děje

10:12

Zimní počasí zase ustoupí podzimu. Oteplení je za rohem

Listopadová zimní epizoda končí. Sobota je podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) jejím posledním dnem. Loučení je to stylové. Přes noc totiž mrzlo a na řadě míst i padal sníh v nížinách. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy