Silné bouřky se mohou objevit v celém Česku i během neděle, napršet při nich může místy až 80 litrů na metr čtvereční. Vyplývá to z aktualizované výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

"Na sobotu 13. června zvyšujeme stupeň nebezpečí na severovýchodě a východě území a přidáváme varování před velmi silnými bouřkami na neděli 14. června. Na sobotu i neděli přidáváme varování před povodňovými jevy," shrnuli změny ve výstraze meteorologové.

Na severu a východě Moravy se dnes mohou ojediněle vyskytnout bouřky, ve kterých může napršet až 50 litrů vody na metr čtvereční. Padat mohou i kroupy. "Lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice, problémy v dopravě. Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty, případně i kroupami," uvedl ČHMÚ. Výstraha je nově s vysokým stupněm nebezpečí.

Varování před vzestupem hladin zejména menších toků až na druhý povodňový stupeň platí od dnešního poledne až do pondělních 06:00. V Olomouckém kraji se týká oblasti Hranic, Jeseníku, Lipníku nad Bečvou, Litovle, Mohelnice, Olomouce, Přerova, Šternberka, Šumperka, Uničova a Zábřehu. Zahrnuje tedy i oblastí, kde rozvodněné toky po přívalových deštích působily škody před týdnem.

Řeky se mohou vylít z břehů také Moravskoslezském kraji a oblastech kolem Rožnova pod Radhoštěm, Valašského Meziříčí a Vsetína ve Zlínském kraji. Z Pardubického kraje výstraha zahrnuje Králíky, Lanškroun a Moravskou Třebovou. Ve všech zmíněných oblastech by se lidé neměli v řekách koupat a jezdit lodí, voda se může vylít přes silnice, kvůli podmáčené půdě hrozí pády stromů.

Ve zbytku Česka se dnes odpoledne a večer ojediněle objeví silné bouřky, při kterých mohou padat kroupy a může napršet kolem 35 milimetrů vody. V neděli ale může někde úhrn srážek vystoupat v opakovaných bouřkách až k 80 milimetrům na metr čtvereční. Výstraha s vysokým stupněm nebezpečí se od nedělních 06:00 týká Karlovarského, Jihočeského a Plzeňského kraje, od 10:00 i zbytku Česka. Platí do 22:00.

Hrozí rychlé rozvodnění malých toků, zatopení podchodů, podjezdů a sklepů, podemletí komunikací nebo jejich zanesení unášeným materiálem. Nárazy větru mohou lámat větve, vyvracet stromy. Meteorologové očekávají škody na majetku, výpadky v energetice a problémy v dopravě. Varování před vzestupem hladin toků platí po aktualizaci do pondělních 06:00. Mimo sever a východ Moravy a severovýchod Čech by neměly překročit první stupeň povodňové aktivity, při kterém se voda ještě nevylévá z břehů.