Podle nejnovější zprávy služby Copernicus Climate Change Service (C3S), kterou provozuje Evropské centrum pro střednědobé předpovědi počasí (ECMWF), byl duben 2025 druhým nejteplejším dubnem od začátku měření. Globální průměrná teplota dosáhla 14,96 °C, což je o 0,60 °C více než průměr za období 1991–2020 a o 1,51 °C více oproti předindustriálnímu období (1850–1900).
Jedná se tak již o 21. měsíc z posledních 22, kdy průměrná teplota překročila hranici 1,5 °C nad předindustriální úrovní – klíčový limit stanovený Pařížskou dohodou. Přestože byl letošní duben o 0,07 °C chladnější než rekordní duben 2024, překonal rok 2016 a posunul se na druhé místo v žebříčku. Dvanáctiměsíční průměr (květen 2024 – duben 2025) činil 1,58 °C nad předindustriálním průměrem, což podle vědců naznačuje, že dlouhodobé překročení hranice 1,5 °C už není výjimkou, ale stává se novou normou.
„Dubnové údaje prodlužují sérii měsíců s extrémními teplotami a potvrzují, že globální klima se nadále otepluje,“ uvedla Samantha Burgessová, vedoucí klimatické strategie ECMWF. Dodala, že průběžné sledování změn klimatu je klíčové pro pochopení i reakci na tyto změny.
Na evropském kontinentu byla průměrná teplota 9,38 °C, což představuje nárůst o 1,01 °C oproti dlouhodobému průměru a řadí duben 2025 mezi šest nejteplejších dubnů v historii. Nejvýraznější oteplení se projevilo ve východní Evropě, západním Rusku, Kazachstánu a Norsku. Chladněji naopak bylo v Turecku, Bulharsku, Rumunsku, na Krymu a v severní Fennoskandii.
Teplota mořské hladiny mezi 60° jižní a 60° severní šířky dosáhla v dubnu 20,89 °C – druhé nejvyšší dubnové hodnoty vůbec. Přestože se jedná o mírný pokles oproti rekordnímu dubnu 2024, oceány zůstávají výrazně teplejší než obvykle. Severovýchodní Atlantik i Středozemní moře vykazují přetrvávající nadprůměrné hodnoty.
V Arktidě byla ledová pokrývka o 3 % menší než průměr – šestý nejnižší výsledek za duben od začátku satelitního měření před 47 lety. Největší úbytky byly pozorovány v Barentsově a Ochotském moři, naopak v Grónském moři bylo ledu více než obvykle. V Antarktidě pokrývka klesla o 10 % pod průměr, což je desátý nejnižší výsledek pro duben. Rozložení ledu bylo ale regionálně výrazně odlišné.
Srážkové úhrny vykázaly v dubnu značné regionální rozdíly. Většina střední Evropy, Velká Británie, jižní Fennoskandie a část východní Evropy čelily suchu. Naproti tomu jižní Evropa, severní Norsko, jižní Finsko a části západního Ruska zaznamenaly nadprůměrné srážky. V Alpách způsobil vydatný déšť záplavy, sesuvy půdy i laviny.
Sucho postihlo rovněž západ Severní Ameriky, východní Asii, jižní Austrálii, Madagaskar i části Jižní Ameriky. Nadprůměrné srážky se naopak vyskytly v Kanadě, na Aljašce, ve středním Rusku, v jižní Africe, severní Austrálii a ve střední části Jižní Ameriky. V některých oblastech došlo ke vzniku rozsáhlých záplav.
Zpráva C3S znovu potvrzuje, že globální klimatický systém se nevrací k hodnotám z minulosti. Hranice 1,5 °C, kterou Pařížská klimatická dohoda stanovila jako klíčovou, je nyní překračována téměř pravidelně. Trend naznačuje, že se svět této metě nejenže nevyhýbá, ale míří stále dál od ní.
Témata: počasí, klimatická změna, globální oteplování
Související
24. května 2025 14:41
24. května 2025 12:07
24. května 2025 4:00
23. května 2025 10:51