reklama

Podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) se bouře během dneška stočí na východ nad údolí řeky Mississippi a v sobotu zasáhne státy u pobřeží Atlantského oceánu.

Úřady v Louisianě dříve oznámily čtyři úmrtí, které způsobily padající stromy. V noci na dnešek v souvislosti s hurikánem zaregistrovaly další dva zemřelé. Jeden muž utonul, když se s ním potopila loď, další zemřel na otravu oxidem uhličitým z nouzového generátoru.

zdroj: YouTube

Střed bouře se ve čtvrtek odpoledne místního času (dnes brzy ráno SELČ) přesunul nad jih Arkansasu a rychlostí 24 kilometrů v hodině směřoval na severovýchod. Podle předpovědi na většině území státu naprší až 178 milimetrů srážek, což může způsobit bleskové záplavy.

Státy Mississippi a Arkansas vydaly rovněž varování před tornády. Patrně větrný vír již poničil střechu kostela v odlehlé části severovýchodního Arkansasu, píše AP.

Ačkoliv za sebou Laura v nechala zpustošené domy i celé čtvrti a přes 900.000 domovů a podniků bez elektřiny, bouře nakonec způsobila menší škody, než se úřady obávaly. Určit celkový rozsah devastace však potrvá dny, a do té doby může bouře opět zesílit, uvádějí meteorologové.

"Je jasné, že jsme neutrpěli absolutní katastrofické škody, jak jsme si mysleli," uvedl guvernér Louisiany John Bel Edwards. "I tak jsou škody obrovské," dodal. Bez elektřiny se ocitlo nejméně 867.000 domů a podniků v Louisianě, Texasu a Arkansasu.

Vítr hurikánu dosáhl po zásahu pevniny maximální rychlosti 241 kilometrů za hodinu, čímž překonal hurikán Katrina z roku 2005, který zaplavil mimo jiné New Orleans, vyžádal si na 1833 obětí a v šíři napáchaných škod se do historie Spojených států zapsal jako jedna z nejhorších přírodních katastrof. V Louisianě tehdy udeřil s větrem o rychlosti 201 kilometrů za hodinu.

reklama