Předběžná dlouhodobá předpověď počasí pro Evropu na letošní jaro naznačuje teplejší sezónu s běžným úhrnem srážek. Modely očekávají příchod vysokého tlaku vzduchu nad většinu Evropy, vyjma severní části, kde se očekávají nízkotlaké systémy a polární vír. Tento vývoj ovlivní klimatické podmínky v jednotlivých regionech Evropy, uvedl server Severe-Weather.eu.
Dosavadní průběh zimy ukazuje na vysoký tlak nad severním Atlantikem, který přinesl do západní a střední Evropy chladnější proudění. Teploty zde byly nižší než obvykle, zatímco východní Evropa zaznamenala nadprůměrné hodnoty. Srážkově bylo více deště a sněhu na severu Evropy a v oblasti Středozemního moře, zatímco centrální a jihozápadní Evropa měly srážek méně.
Důležitým faktorem letošní zimy je klimatický jev La Niña, který způsobuje ochlazení Tichého oceánu a ovlivňuje celosvětové počasí. Zatím není zcela jasné, zda a jak silně se projeví i na jaře.
Modely pro konec zimy naznačují pokračující vysoký tlak nad Evropou, což znamená vyšší teploty a méně srážek v jižních a západních oblastech. Naopak severní Evropa, zejména Spojené království a Irsko, mohou čelit bouřlivějším podmínkám v důsledku blížící se nízkotlaké oblasti.
Dalším významným faktorem je stav stratosférického polárního víru. Očekává se, že zůstane silný až do března, což by znamenalo stabilní a mírnější podmínky v Evropě. V opačném případě by mohlo dojít ke kolapsu proudění a vpádu arktického vzduchu do nižších šířek.
Modely ECMWF a UKMO se shodují, že nad Evropou bude na jaře převládat vysoký tlak, zejména nad Skandinávií. To povede k teplejším podmínkám ve východní a střední Evropě. Západní Evropa by mohla být ovlivněna přechodnými atlantickými frontami, které přinesou chladnější epizody.
Teplotně se očekává nadprůměrně teplé jaro, zejména v severní a centrální Evropě. Srážkově by mělo být období blízko normálu, přičemž severní Evropa a části střední Evropy mohou zažít vlhčí epizody, zatímco jih bude sušší.
Pokud jde o sněhové podmínky, březnové sněhové srážky budou pravděpodobně podprůměrné, protože vysoký tlak a teplé proudění nebudou podporovat rozsáhlejší sněžení. To platí zejména pro střední Evropu, kde je tradičně jaro přechodným obdobím mezi zimou a letním počasím.
Evropa se tedy může připravit na mírné a suché jaro s převahou vysokého tlaku. Změny ve vývoji polárního víru nebo nečekané posuny tlakových systémů by však mohly vést k odchylkám od této prognózy.
Související
12. února 2025 18:18
12. února 2025 15:59
12. února 2025 11:29
12. února 2025 10:09