reklama

Nejvyšší stupeň výstrahy před povodňovým ohrožením momentálně platí pro okresy, jimiž protéká Labe. Konkrétně jde o Děčín, Litoměřice a Ústí nad Labem v Ústeckém a Pardubice v Pardubickém kraji.

Oranžové varování před povodňovou pohotovostí se aktuálně týká okresů Cheb v Karlovarském, Lovosice a Roudnice nad Labem v Ústeckém a Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, Mělník a Neratovice ve Středočeském kraji.

V pátek o půl dvanácté platil třetí stupeň povodňové aktivity na Labi v Děčíně, Litoměřicích, Němčicích a Ústí nad Labem a na Vltavě v Českém Krumlově, kde je udržována hladina na úrovni třetího stupně v důsledku manipulací na VD Lipno.

Meteorologové na sociální síti X podotkli, že zatímco horní části toků budou převážně mírně klesat, střední a dolní úseky budou v důsledku dotoku ještě kolísat nebo stoupat. "Na dolním Labi očekáváme kulminace v noci na sobotu, následné poklesy budou velmi pozvolné," uvedli.

V Praze je Vltava udržována řízenou manipulací nad úrovní prvního stupně. Ráno ale došlo k postupnému snižování odtoku z VD Vrané z 530 na 420 m3/s, což povede k poklesům na dolním toku Vltavy a následně i zpomalení vzestupů na dolním Labi.

"V sobotu mohou vlivem srážek stoupnout nad 1. SPA toky v povodí Mže, Radbuzy, Berounky, horní Svratky a levostranné přítoky Moravy. V dalších dnech by již mělo docházet k pozvolným poklesům hladin vlivem ochlazení," dodali meteorologové.