reklama

Konkrétně na Šumavě, v Krkonoších a Jizerských horách může do čtvrtečního rána spadnout za 48 hodin až 80 milimetrů srážek. Na horských hřebenech napadne kolem 30 centimetrů nového sněhu. Během noci na středu ale dojde k oteplení a zvýšení hranice sněžení, proto sníh začne odtávat, uvedli meteorologové na sociální síti X.

Z toho důvodu stoupnou hladiny vodních toků odvodňujících horské a podhorské oblasti Čech a Vysočiny. ČHMÚ očekává četné dosažení prvních stupňů povodňové aktivity, na tocích v povodí horní Radbuzy, horního toku Otavy, horního Labe a horní Vltavy může dojít i k překročení druhého stupně.

Oranžová výstraha před povodňovou pohotovostí se konkrétně týká okresů Prachatice a Vimperk v Jihočeském, Horažďovice, Horšovský Týn, Klatovy, Stod a Sušice v Plzeňském a Dvůr Králové nad Labem, Hořice a Trutnov v Královéhradeckém kraji.

Meteorologové také zmínili, že na Vltavě je řízenou manipulaci udržován odtok nad úrovní 1. stupně povodňové aktivity v Praze a na úrovni druhého stupně pod Lipnem v Českém Krumlově.