reklama

Meteorologové očekávají během odpoledne od jihozápadu sněžení, které bude postupně přecházet do mrznoucího deště. Na západě a severu přejdou srážky v mrznoucí až během večera.

"Předpokládané srážkové úhrny se budou pohybovat nejčastěji mezi 2 až 5 mm, na většině území se tak bude vytvářet silná ledovka. V horských a podhorských regionech na severu území dosáhnou celkové úhrny 7 až 15 mm a hrozí tvorba velmi silné ledovky. Naopak v regionech na jihovýchodě budou srážky slabé, pravděpodobnost tvorby ledovky je malá a předpokládá se pouze lokální výskyt," uvedl ústav na sociální síti X.

Výstraha před velmi silnou ledovkou platí pro Jilemnici a Tanvald v Libereckém, Broumov, Dobrušku, Náchod, Nové Město nad Metují, Rychnov nad Kněžnou, Trutnov a Vrchlabí v Královéhradeckém, Králíky, Lanškroun a Žamberk v Pardubickém a Šumperk a Zábřeh v Olomouckém kraji.

V průběhu večera a noci budou srážky od jihu slábnout a oteplí se, čímž pomine riziko ledovky nejprve na jihozápadě Čech. Jinde poleví nebezpečí až ve čtvrtek dopoledne, jak se budou srážky opět měnit ve sněhové.

"Ve čtvrtek dopoledne a odpoledne bude pásmo sněžení postupovat přes naše území směrem k jihovýchodu a současně se bude razantně ochlazovat. Mokré povrchy a povrchy s odtávající vrstvou sněhu začnou namrzat, postupně se bude vytvářet náledí nebo zmrazky," varovali meteorologové.

S ohledem na mimořádnou meteorologickou situaci je třeba počítat s komplikacemi v dopravě a energetice, zejména v oblastech s tvorbou velmi silné ledovky hrozí kalamita.