Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Meteorologové varují před silnými mrazy i dalšími jevy

Silnice v zimě, ilustrační fotografie
Silnice v zimě, ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

V Česku udeří silné mrazy, reflektuje to i jedna z výstrah vydaných Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ). Meteorologové varují také před sněžením, tvorbou sněhových jazyků a závějí a silným větrem.

Silné mrazy hrozí od pondělních 20:00 do čtvrtečního dopoledne. Meteorologové upozornili, že zejména v noci a ráno se místy očekávají teploty vzduchu pod -12 °C.

Do půlnoci z neděle na pondělí zůstává v platnosti výstraha před novou sněhovou pokrývkou. Oranžový stupeň výstrahy se týká okresů Český Krumlov, Kaplice, Prachatice a Vimperk v Jihočeském kraji, kde může celkově spadnout i více než 25 centimetrů sněhu během 24 hodin.

Silný vítr s nárazy o rychlosti nad 65 kilometrů za hodinu hrozí až do úterý na Moravě, konkrétně v částech Jihomoravského, Olomouckého, Zlínského a Moravskoslezského kraje.

Stejné oblasti a také celého kraje Vysočina se týká varování před tvorbou sněhových jazyků a závějí. Závěje by měly vznikat zejména v okresech Jeseník v Olomouckém a Bruntál a Rýmařov v Moravskoslezském kraji.

Témata:  počasí zima ČHMÚ

Související

Aktuálně se děje

9. května 2026 8:59

Petr Janda konečně přiznal, proč utekl z oslavy narozenin Jiřiny Bohdalové

Oslava narozenin legendární Jiřiny Bohdalové v divadle Hybernia sice lákala na hvězdné obsazení, ale pro rockera Petra Jandu skončila dříve, než se čekalo. Hudebník nyní pro eXtra.cz objasnil, co stálo za jeho rychlým odchodem. Ačkoliv se původně mluvilo o drobné manželské rozepři s jeho ženou Alicí, pravý důvod byl mnohem prozaičtější – složení ostatních pozvaných hostů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy