reklama

Jihovýchodní část Louisiany bičují vichr a déšť, desítky tisíc lidí jsou bez proudu. Nejhorší je nyní podle televize CNN situace v okolí města Cameronu, které leží asi 50 kilometrů východně od hranice státu s Texasem.

Podle agentury AP sice byla nařízená evakuace asi 580.000 lidí z pobřežních oblastí, na které se Laura hnala, úřady ale mají informace přinejmenším o zhruba 150, kteří výzev neuposlechli. Někteří z nich už totiž začali volat o pomoc. Lidé v oblasti přitom zkušenosti s ničivými živly mají. V roce 2005 region postihl hurikán Rita.

Zástupce místní policie Tony Guillory řekl, že doufá, že bude možné lidi v ohrožení evakuovat ještě během dneška. Kvůli troskám na silnicích, zpřetrhanému elektrickému vedení a záplavám by ale jejich záchrana mohla trvat i déle. Okres Cameron by přitom podle předpovědí měla zcela zalít mořská voda, a podle AP tak není vyloučené, že si Laura vyžádá oběti na životech.

Laura je jeden z nejsilnějších hurikánů, který letos zasahuje území Spojených států, a očekává se, že napáchá masivní škody. Podle AP je bez proudu nyní 290.000 zákazníků především v Louisianě, ale rovněž v Texasu.

Hurikán se dnes dopoledne nacházel asi 50 kilometrů od louisianského Lake Charles, které má přes 70.000 obyvatel, a 60 kilometrů do texaského Port Arthuru s asi 50.000 obyvateli.

Lauru doprovází vichr o rychlosti 240 kilometrů v hodině a systém se přesouvá směrem k severu. Očekává se, že v pátek bude postupovat přes Louisianu přes Arkansas a Mississippi a do soboty zasáhne státy na pobřeží Atlantiku.

Na ostrově Hispaniola, o který se dělí Haiti a Dominikánská republika, Laura před přesunem nad jižní část USA zabila 23 lidí a způsobila rozsáhlé záplavy.

reklama