Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Žene se nebezpečné počasí. Udeří bouřky s krupobitím, hrozí záplavy

Povodně, ilustrační foto
Povodně, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Většinu Česka zasáhnou v neděli odpoledne a večer bouřky s krupobitím, přívalovými dešti a silným větrem. Na jihu a východě Čech se pak mohou v noci na pondělí a během pondělka rozvodnit řeky. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstrahu z rána před nebezpečím povodní platnou do dnešních 15:00 ústav zrušil.

Bouřky zasáhnou podle ČHMÚ většinu území republiky kromě regionů na západním a východním okraji Česka. Výstraha se tedy netýká Ústeckého a Karlovarského kraje a nejzápadnějších částí Plzeňského a Středočeského kraje ani Zlínského kraje a východních částí Jihomoravského, Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Výstraha platí od nedělního poledne do půlnoci.

Při bouřkách budou padat kroupy, vyskytnou se přívalové deště a vítr bude mít místy v nárazech rychlost až 90 kilometrů za hodinu. Podle ČHMÚ se mohou během bouřek rozvodnit hlavně menší toky, voda může podemlít silnice a silný vítr zase vyvracet stromy.

Po bouřkách pak podle meteorologů hrozí od nedělních 18:00 až do úterních 12:00 povodně v celém Jihočeském kraji, většině Pardubického kraje a nejvýchodnějších cípech Plzeňského a Středočeského kraje. ČHMÚ původně ráno varoval, že i dnes hrozí záplavy v severovýchodní části Česka. Nyní ale výstrahu zrušil.

Silné bouřky s vydatnými dešti zasáhly východní polovinu Česka v pátek večer a v noci na dnešek. Hasiči na řadě míst na Moravě a ve Slezsku museli odčerpávat vodu ze zatopených domů nebo odklízet padlé stromy.

Témata:  počasí povodně Olomoucký kraj Moravskoslezský kraj bouřky

Související

Aktuálně se děje

19. července 2025 19:59

Nutnost nebo obrovské plýtvání? Extrémní počasí zhoršuje i praktika běžná v Česku

Fosilní průmysl během loňského roku vypustil do atmosféry dalších 389 milionů tun emisí uhlíku kvůli zbytečnému spalování zemního plynu při těžbě ropy. Vyplývá to z nové zprávy Světové banky, která označuje tuto praxi za „obrovské plýtvání“ energií s dopady srovnatelnými s ročními emisemi Francie. Flérování, neboli spalování přebytečných plynů na havarijní pochodni (fléře), je přitom běžnou praxí i v Česku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy