Září přineslo do střední Evropy velmi deštivou epizodu, která způsobila povodně na rozsáhlém území. Vědci jsou přesvědčeni, že k extremitě jevu přispěla i klimatická změna. Expert ze Slovenska proto nyní nabádá, aby se změnila optika na problematiku velké vody.
"Jedinou stoprocentní ochranou před povodní je změnit optiku," uvedl Andrej Škrinár z Katedry vodního hospodářství krajiny Slovenské technické univerzity v Bratislavě pro TASR. Konkrétně se podle něj musí změnit současná praxe, kdy se staví nemovitosti u potoků a řek, přičemž jejich majitelé očekávají, že stát zabezpečí protipovodňovou ochranu.
"Čím víc se budeme snažit zastaralou optikou o jednostranné řešení (rychle poslat vodu pryč z ohrožených území), tím víc budeme riziko katastrofálních povodní paradoxně zvyšovat. Naopak, největší účinek budou mít opatření na přípravu krajiny na zachycení srážek v co největším možném množství a jejich pomalé a postupné uvolňování, čímž se zároveň sníží riziko sucha," vysvětlil expert.
Podle Škrinára z vědeckých předpovědí v otázce změny klimatu i ze zkušeností vyplývá, že extrémních jevů bude přibývat. Vědci tvrdí, že ničivé povodně, které v září zasáhly region střední Evropy, kdy kromě Česka bylo postižené i Polsko nebo Rakousko, byly o dost horší kvůli klimatické změně, informovala BBC.
Panel organizace World Weather Attribution (WWA) konstatoval, že nedávná čtyřdenní deštivá epizoda byla rekordní ve střední Evropě. Díky dobré předpovědi se alespoň některé oblasti dokázaly na velkou vodu lépe připravit a zřejmě zabránit větším ztrátám na životech.
Experti z WWA udělali srovnání, aby určili, jak velkou roli sehrála při extrémním počasí změna klimatu. Srážkové úhrny způsobené tlakovou níží Boris jsou podle nich stále vzácné a za současných podmínek hrozí jednou za 100 až 300 let. To platí za situace, kdy se kvůli skleníkovým plynům oteplilo o 1,3 stupně.
Pokud oteplení dosáhne rovných 2 °C, podobné epizody budou o pět procent intenzivnější a o celých 50 procent častější, varovali vědci. Hrozí přitom, že pokud lidstvo nepodnikne proti globálnímu oteplování razantní kroky, zvýší se teplota dokonce až o tři stupně do konce století.
"Rozhodně to v budoucnu uvidíme mnohem častěji," uvedl spoluautor studie Friederike Otto. "Je to absolutní důkaz klimatické změny, že ty rekordy jsou překonávány o tolik," dodal.
Témata: počasí, povodně září 2024, povodně
Související
17. ledna 2025 13:34
17. ledna 2025 13:14
17. ledna 2025 3:00
16. ledna 2025 17:01
16. ledna 2025 4:00
15. ledna 2025 14:10