Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Počasí. Budou Vánoce na sněhu, či na blátě? Velká předpověď

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Mariusz Stankowski / INCORP images

Poslední týden před vánočními svátky bude v České republice panovat výrazně teplé počasí. Někde teploměr ukáže až 13 stupňů Celsia, teploty neklesnou pod nulu ani v noci. Koncem týdne se sice o několik stupňů ochladí, podle dosavadních prognóz meteorologů bude zřejmě i letošní Štědrý den s výjimkou hor bez sněhu i mrazu. V dalších dnech se ale začne zvolna ochlazovat a do konce roku se možná dočkají sněhu i lidé v nížinách.

Celkově by období od 16. prosince do 12. ledna příštího roku mělo být teplotně nadprůměrné. Uvedl to Český hydrometeorologický ústav. 

Výrazně nejteplejší se očekává první předpovědní týden, v následujících týdnech by teploty měly pozvolna klesat a až ve druhé polovině předpovědního období budou pravděpodobně v rozmezí běžných hodnot pro danou roční dobu.

První tři týdny předpovědního období budou srážky pravděpodobně na hranici normálních a podnormálních hodnot. Až poslední týden (od 6. ledna) očekáváme přibývání srážkových úhrnů, které ale pravděpodobně zůstanou v intervalu normálních hodnot pro danou roční dobu.

Stejně jako bývá v posledních letech zvykem, i letos si lidé zasněženou a mrazivou vánoční atmosféru užijí asi jen na horách. Meteorologové považují za pravděpodobné, že teploty na Štědrý den vystoupají nad pět stupňů Celsia. "To by znamenalo, že bude platit pranostika, která praví: Na Adama a Evu čekejme oblevu," uvedl v pátek meteorolog Marjan Sandev na informačním webu ČHMÚ.

Průměrná teplota v Česku od 16. prosince do 12. ledna je minus 1,3 stupně Celsia. Nejchladněji touto dobou bylo na přelomu let 1962 až 1963 s průměrnou teplotou minus 7,6 stupně. Nejteplejší závěr prosince a začátek ledna měli Češi před 13 lety, kdy průměrná teplota dosáhla 3,5 stupně.

Počasí na příští týden

Pondělí (00-24):Většinou oblačno, zpočátku místy déšť, na hřebenech Krkonoš i sněžení. Místy, zejména na Moravě a večer na většině území, zataženo nízkou oblačností nebo i mlhy. Nejnižší noční teploty 7 až 3 °C, na Moravě místy až 0 °C. Nejvyšší denní teploty 7 až 11 °C, při nízké oblačnosti nebo mlze kolem 5 °C. Slabý jižní až jihovýchodní vítr 1 až 4 m/s, na Českomoravské vrchovině a místy ve Slezsku vítr mírný 4 až 7 m/s.

Úterý (00-24):Zataženo nízkou oblačností nebo i mlhy, ojediněle mrholení. Na horách a během dne místy i jinde polojasno až jasno. Nejnižší noční teploty 7 až 3 °C, v západní polovině Čech až 0 °C. Nejvyšší denní teploty 4 až 8 °C, při zmenšené oblačnosti kolem 10 °C. Slabý jihovýchodní nebo proměnlivý vítr 1 až 4 m/s, na východě a severovýchodě vítr mírný jižní až jihozápadní 4 až 7 m/s.

Středa (00-24):Jasno až polojasno, místy, zejména na Moravě zataženo nízkou oblačností nebo i mlhy a ojediněle mrholení. Večer přibývání nízké oblačnosti a mlh. Nejnižší noční teploty 4 až 0 °C, na východě a severovýchodě kolem 7 °C. Nejvyšší denní teploty 9 až 13 °C, při nízké oblačnosti nebo mlze kolem 7 °C. Slabý proměnlivý vítr do 4 m/s nebo klidno, na východě a severovýchodě vítr mírný jižní až jihozápadní 4 až 7 m/s bude k večer slábnout.

Čtvrtek (00-24):Většinou zataženo nízkou oblačností nebo i mlhy, místy mrholení. Nejnižší noční teploty 7 až 3 °C, v západní polovině Čech až 0 °C. Nejvyšší denní teploty 4 až 8 °C. Mírný jihovýchodní vítr 2 až 6 m/s, v západní polovině Čech vítr slabý do 3 m/s.

Vyhlídka počasí od pátku do neděle:Zpočátku zataženo nízkou oblačností nebo i mlhy, místy mrholení. Ojediněle, zejména na horách, polojasno. Postupně od západu přibývání frontální oblačnosti, místy déšť nebo přeháňky, na horách postupně srážky smíšené nebo sněhové. Nejnižší noční teploty 7 až 2 °C. Nejvyšší denní teploty 5 až 10 °C.

Témata:  počasí zima Vánoce

Aktuálně se děje

20. května 2024 21:54

Litva: Ukrajina by měla mít více svobody při útocích na cíle v Rusku

Západní spojenci Ukrajiny by měli zrušit omezení na použití zbraní dodaných na Ukrajinu a dopřát Kyjevu více svobody při útocích na cíle v Rusku. V pondělí to během rozhovoru prohlásil litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis, informuje agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy