Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Počasí: Česko zasáhly další silné bouřky. Déšť zatopil část Prahy

Bouřky, ilustrační fotografie
Bouřky, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Prahu a okolí zasáhly silné bouřky s přívalovým deštěm a kroupami, uvedli meteorologové. Hasiči v Praze vyjížděli především k popadaným stromům, uvolněným plechům a zatopeným sklepům.

Bouřky podle meteorologů zasáhly Prahu a část Středočeského kraje, především Beroun, Černošice, Brandýs nad Labem-Starou Boleslav a Říčany. "Pozor na intenzivní srážky a nárazy větru. S ohledem na hustě zastavěnou a obydlenou oblast je a bude impakt výrazný," uvedli na síti X. "Zatím více než třicet případů zaměstnává profesionální a dobrovolné hasiče v Praze. Zasahujeme u popadaných stromů a zatopených sklepů," napsali hasiči na síti X.

#KonvektivniSkupina ❗️?️Pro oblast Prahy a okolí jsme vydali výstrahu před pozorovaným jevem. Pozor na intenzivní srážky a nárazy větru. S ohledem na hustě zastavěnou a obydlenou oblast je a bude impakt výrazný. pic.twitter.com/jifPIRURYP

— Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) (@CHMUCHMI) August 16, 2023

Zveřejnili také fotografie aut, na které popadaly stromy, a video, na kterém je vidět, že některé ulice zatopila voda. Podle Technické správy komunikací hlavního města Prahy se kvůli vodě na vozovce uzavřel Zlíchovský tunel. 

Meteorologové varovali, že se na většině území mohou bouřky objevovat až do noci. Napršet při nich může v krátké době kolem 50 milimetrů srážek a mohou padat dvoucentimetrové kroupy. Výstraha platí pro celou republikou s výjimkou části jižní a střední Moravy.

Zatím více než třicet případů zaměstnává profesionální a dobrovolné hasiče v Praze. Zasahujeme u popadaných stromů a zatopených sklepů. pic.twitter.com/cP1YpzMxFb

— Hasiči Praha ? (@HasiciPraha) August 16, 2023

Další výstrahu zveřejnili na zítřejší odpoledne, kdy se opět mohou objevit silnější bouřky, ale slabší než dnes. Ty dnešní podle meteorologů doprovází přívalový déšť s možným intenzivním odtokem vody ze svahů, rychlým rozvodněním malých toků a suchých koryt.

Hrozí také "zatopení podchodů, podjezdů, sklepů, podemletí komunikací nebo jejich zanesení unášeným materiálem apod. Zejména v oblastech, kde je již vyšší nasycení území po předchozích srážkách se může vyskytnout i přívalová povodeň," napsali na webu.

My jsme zatím vyjeli k 12 případům, jedná se hlavně o popadané stromy a uvolněné plechy.

— Hasiči Praha ? (@HasiciPraha) August 16, 2023

 "Nárazy větru mohou lámat větve, vyvracet stromy. Nebezpečí představují také kroupy a blesky. Lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice, problémy v dopravě apod. Je třeba dbát na bezpečnost zejména s ohledem na nebezpečí zásahu bleskem a úrazu padajícími a poletujícími předměty, případně i kroupami. Nutno zabezpečit okna, dveře, skleníky, volně položené předměty apod. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst. Při řízení vozidla v bouřce snížit rychlost jízdy a jet velmi opatrně," uvedli meteorologové. 

Témata:  počasí Praha bouřky

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 15:39

Maďarsko zablokovalo finanční pomoc Ukrajině, dokud Kyjev neobnoví tranzit ropy

Maďarsko bude blokovat finanční pomoc Ukrajině z Evropského mírového nástroje, dokud Kyjev neobnoví tranzit ruské ropy přes ropovod Družba. Šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó to uvedl v rozhovoru pro komerční televizi ATV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy