Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Počasí: Do Česka se ženou první letošní bouřky

Bouřka, ilustrační foto
Bouřka, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Nedělní ráno přineslo do některých oblastí Česka zejména mlhy, které se nejčastěji vyskytovaly v povodí řek Vltavy a Berounky. Postupně se ale situace vyjasňuje a většina území hlásí jasno nebo téměř jasno. Počasí tak zatím zůstává příznivé a přívětivé pro velikonoční výlety i tradiční pomlázku. Odpoledne by se teploty v nižších polohách měly vyšplhat až k 22 °C.

Přesto se podle ČHMÚ.cz úplné stabilitě počasí nevyhneme. Podle předpovědi by se v podvečer mohly vyskytovat ojedinělé přeháňky či bouřky, a to zejména v Karlovarském a Plzeňském kraji. Tyto projevy však nebudou nijak plošné a většinu republiky nezasáhnou.

Zásadnější změnu ale meteorologové očekávají zítra – na velikonoční pondělí. Podle aktuálních modelů nás totiž čekají vůbec první výraznější bouřky letošního roku. Hlavní nebezpečí přijde v odpoledních a večerních hodinách, kdy by se měl nad Rakouskem vytvořit pás bouřek, který následně postoupí přes Vysočinu a jihozápad Moravy dále směrem na severovýchod.

I když se bouřky mají vyskytovat pouze na omezené části českého území, zejména v Jihomoravském a Zlínském kraji a části Vysočiny, nelze vyloučit ani vznik intenzivnějších bouřkových celků. Kvůli dostatečnému střihu větru totiž hrozí nejen běžné bouřky, ale také vznik supercel nebo organizovanějších konvektivních systémů.

Pro vznik takovýchto jevů by ale bylo potřeba i větší množství dostupné energie v atmosféře – a právě té podle odborníků zřejmě nebude dost. To by mohlo případné silné bouřky částečně omezit. Nicméně, jak meteorologové upozorňují, podobné situace mají potenciál rychle překvapit a mohou se vyvinout i výrazněji, než modely naznačují.

Podle aktuálních dat z družice MTG a radarové simulace modelu Aladin, která zobrazuje pravděpodobný vývoj zítřejších bouřek, se jejich epicentrum očekává zejména nad Vysočinou. Přesná lokalizace a načasování těchto jevů je ale stále velmi nejisté, a proto bude potřeba situaci během pondělí bedlivě sledovat.

Meteorologové již nyní avizují, že vydají aktualizovaná varování podle toho, jak se budou dostupné údaje zpřesňovat. Doporučují lidem, kteří plánují pondělní aktivity venku, aby sledovali aktuální radarová data a případně se připravili na možnost přeháněk, silného větru či krupobití v místech výskytu bouřek.

Velikonoční svátky tedy přinášejí nejen jarní teploty, ale i první ochutnávku toho, co může nabídnout blížící se bouřková sezóna. Jak silná zítřejší bouřková vlna opravdu bude, ukáže až další vývoj v příštích hodinách. 

Témata:  počasí bouřky

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 10:33

Hanba, tvrdá rána poškození důvěryhodnosti. Fico čelí na Slovensku ostré kritice za cestu do Moskvy

Cesta slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) do Moskvy, kde se zúčastnil oslav 80. výročí konce druhé světové války, vyvolala ostrou kritiku ze strany opozičních i mimoparlamentních stran sdružených v iniciativě Pravicový blok. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Jaro v Praze

Dubnové počasí utvrdilo meteorology v tom, čeho se obávali. Situace se stále zhoršuje

Podle nejnovější zprávy služby Copernicus Climate Change Service (C3S), kterou provozuje Evropské centrum pro střednědobé předpovědi počasí (ECMWF), byl duben 2025 druhým nejteplejším dubnem v historii měření. Průměrná globální teplota dosáhla 14,96 °C, což je o 0,60 °C více než průměr za období 1991–2020. Tato hodnota znamená zároveň, že globální teplota zůstává 1,51 °C nad úrovní předindustriální éry (1850–1900).