Na horách teplo, dole mráz, hlásili meteorologové v sobotu ráno k aktuálnímu počasí v Česku. Příčinou tohoto fenoménu je opět inverze, kterou způsobuje tlaková výše nad Evropou. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upozornil, že teploty se na dvou nepříliš vzdálených místech mohou lišit i o více než 10 stupňů.
Meteorologové zmínili, že i následující rána se ponesou ve znamení velkých teplotních rozdílů. Příčinou je tlaková výše nad severovýchodní Evropou, která do Česka přináší inverzní počasí.
Dnes ráno se teplota v nižších polohách pod nízkou oblačností držela většinou lehce nad nulou, konkrétně mezi nulou a třemi stupni. Při jasné obloze mohlo být i pod nulou. Nejníže klesla teplota tradičně na Šumavských slatích, na stanici Kvilda-Perla naměřili -8,4 °C. Jinak ale bylo na horách nejtepleji.
"Při normálním teplotním zvrstvení teplota v nejnižších kilometrech u země klesá. Při teplotní inverzi je ale v části troposféry tento trend opačný. Dnešní ráno je pro tento případ poměrně ukázkové, kdy při jasné obloze teplota místy klesá poměrně hluboko pod nulu, zatímco na hřebenech hor je teplo," vysvětlili odborníci na sociální síti X.
Pro příklad šli do Jeseníků, kde na stanici Šerák v 1328 metrech nad mořem bylo ráno přes 8 °C, zatímco v nadmořské výšce 600 metrů v Rýmařově či Světlé hoře klesla teplota pod -5 °C. Ještě výraznější byl rozdíl na dvou velmi blízkých stanicích v Hošťálkové v Hostýnských vrších, kde činil více než deset stupňů.
"Dalším jevem, který inverze v chladnější polovině roku doprovází, jsou i nádherné výhledy na horách, které jsou nad inverzní vrstvou, která je vyplněná nízkou oblačností a při pohledu shora tak může připomínat vlnící se mořskou hladinu," dodali meteorologové.
Související
21. listopadu 2024 12:24
21. listopadu 2024 10:33
21. listopadu 2024 3:50
20. listopadu 2024 17:36
20. listopadu 2024 13:30