Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Počasí: Meteorologové varují před silnými bouřkami, hrozí dnes i zítra

Bouřka, ilustrační foto
Bouřka, ilustrační foto
Foto: Pixabay

V Česku hrozí v neděli i v pondělí silné bouřky, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v příslušné výstraze. Meteorologové upozornili, že bouřky mohou přispět k dalšímu vzestupu hladin vodních toků, a to zejména na západě. 

Meteorologové uvedli, že nad Českem se nachází vlhký a instabilní vzduch. V důsledku toho se v neděli odpoledne a večer vyskytnou na většině území bouřky, ojediněle i silné. Budou je doprovázet přívalové srážky s úhrny kolem 30 milimetrů, hrozí také krupobití.

Obdobnou situaci slibuje předpověď i na zítra. Silné bouřky se srážkovými úhrny kolem 40 milimetrů hrozí na většině území s výjimkou severozápadní poloviny Čech. 

Ústav upozornil, že v povodí Mže dojde po zasažení bouřkami k prudkým vzestupům hladin vodních toků s možností překročení prvního stupně povodňové aktivity. V povodí horní Radbuzy přetrvá až do pondělí ve Staňkově třetí stupeň. Berounka se na horním toku pohybuje na prvním stupni, přičemž není vyloučeno i překročení druhého stupně. 

 "Vzhledem k silnému nasycení v oblasti jihozápadních a západních Čech mohou toky reagovat na intenzivní srážky v bouřkách výraznými vzestupy hladin. Místy může dojít krátkodobě k překročení 1. SPA i na dalších místech," dodali meteorologové. 

Témata:  počasí bouřky povodně ČHMÚ

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy