Pod záštitou UNESCO a Světové meteorologické organizace (WMO) vznikla globální iniciativa zaměřená na ochranu ledovců, které zásobují více než dvě miliardy lidí sladkou vodou. Ledovce a ledové pokryvy obsahují přibližně 70 % světových zásob sladké vody, a jejich rychlé tání představuje vážnou environmentální i humanitární krizi.
Generální tajemnice WMO Celeste Saulo upozornila na kritickou situaci: „Tání ledovců ohrožuje dlouhodobou bezpečnost vody pro miliony lidí. Tento mezinárodní rok musí být výstrahou pro celý svět.“
Rok 2023 zaznamenal největší ztrátu ledovcové vody za posledních 50 let. Podle WMO mezi lety 2022 a 2023 ztratily švýcarské ledovce 10 % své celkové masy.
Dr. Lydia Brito z UNESCO uvedla, že „50 lokalit světového dědictví UNESCO s ledovci představuje téměř 10 % ledovcové plochy Země.“ Studie však varuje, že do roku 2050 zmizí ledovce v jedné třetině těchto lokalit.
S potvrzením, že rok 2024 bude nejteplejším v historii, je potřeba okamžitých a rozhodných kroků zcela zásadní.
Cílem mezinárodního roku ledovců je zvýšit globální povědomí o klíčové roli ledovců, sněhu a ledu při regulaci klimatu a podpoře ekosystémů. Vědci z iniciativy, jako Dr. Carolina Adler, varují: „Ledovcům je jedno, jestli věříme vědě – prostě tají v teple.“
Iniciativa si klade za cíl posílení vědeckého poznání prostřednictvím programů jako Global Cryosphere Watch, zlepšení politických rámců, například začleněním ochrany ledovců do národních klimatických strategií v souladu s Pařížskou dohodou, mobilizaci finančních zdrojů na podporu zranitelných komunit a financování adaptačních opatření a zapojení mladých lidí a místních komunit do boje proti klimatickým změnám.
Prvním milníkem bude Světový den ledovců, který připadne na 21. března 2025 a bude úzce spojen se Světovým dnem vody. V květnu se v Tádžikistánu uskuteční Mezinárodní konference o ochraně ledovců, která spojí vědce, politiky a lídry komunit.
Podle odborníků je jistá úroveň ztráty ledovců nevyhnutelná, dokud se globální teploty nestabilizují. John Pomeroy z Univerzity v Saskatchewanu zdůraznil, že „musíme být připraveni na destrukci kryosféry a provést okamžité změny v politice.“
V oblastech jako Střední Asie, kde tání ledovců způsobuje závažné problémy s vodní bezpečností, je globální spolupráce klíčová. Například v Tádžikistánu roztálo již téměř 1 000 ledovců, což představuje třetinu tamního ledovcového objemu.
Mezinárodní rok ledovců má za cíl sjednotit státy, organizace i jednotlivce v boji za ochranu ledovců. Pomeroy k tomu dodal: „Rok 2025 bude historicky zapsán jako bod zlomu, kdy lidstvo změnilo kurz a zachránilo ledovce, sebe i naši planetu.“
Související
23. ledna 2025 20:34
23. ledna 2025 19:29
23. ledna 2025 8:22
23. ledna 2025 4:00
22. ledna 2025 19:57